Endoskopik bariatrik tedavilerin bireylerin beslenme durumu, duygu durumu ve yaşam kalitesi üzerine etkisi
Effect of endoscopic bariatric treatments on nutritional status, mood and quality of life of individuals
- Tez No: 923184
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA KÖSELER BEYAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Gastroenteroloji, Nutrition and Dietetics, Gastroenterology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Aldemir H. Endoskopik Bariatrik Tedavilerin Bireylerin Beslenme Durumu, Duygu Durumu ve Yaşam Kalitesi Üzerine Etkisi. Başkent Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Beslenme ve Diyetetik Anabilim Dalı, Yüksek Lisans Tezi, 2025. Bu çalışma, instragastrik balon (İGB) ve endoskopik sleeve gastroplasti (ESG) uygulamalarının bireylerin beslenme durumu, yeme davranışları, duygu durumu ve yaşam kalitesi üzerindeki etkilerini karşılaştırmak amaçlı yürütülmüştür. Araştırmaya, 18-65 yaş arası toplam 27 gönüllü (23 kadın, 4 erkek) birey katılmış; 14 kişiye İGB, 13 kişiye ESG uygulanmıştır. Veriler, preoperatif dönemde ve postoperatif 6. ayda Üç Faktörlü Yeme Ölçeği (TFEQ-Tr21), Beck Depresyon Ölçeği (BDÖ), Gastrointestinal Yaşam Kalitesi İndeksi (GIQLI), Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi (PUKİ) ve Kısa Form-36 Sağlık Anketi (SF-36) kullanılarak toplanmıştır. Bulgular, her iki uygulamanın da vücut ağırlığında anlamlı azalmalar sağladığını göstermektedir (p0.05). Depresyon düzeyleri, her iki grupta da anlamlı ölçüde azalmıştır. BDÖ skorlarında, İGB uygulamasında 6.9±7.03; ESG uygulanmasında ise 12±11.65 puanlık düşüşler tespit edilmiştir (p0.05).
Özet (Çeviri)
Aldemir H. The Effect of Endoscopic Bariatric Treatments on Nutritional Status, Emotional Status and Quality of Life of Individuals. Başkent University Institute of Health Sciences, Department of Nutrition and Dietetics, Master's Thesis, 2025. This study was conducted to compare the effects of intragastric balloon (IGB) and endoscopic sleeve gastroplasty (ESG) procedures on individuals' nutritional status, eating behaviors, emotional status, and quality of life. A total of 27 volunteers (23 women, 4 men) aged 18-65 participated in the study; 14 individuals underwent IGB, and 13 underwent ESG. Data were collected preoperatively and at the 6th postoperative month using the Three-Factor Eating Questionnaire (TFEQ-Tr21), Beck Depression Inventory (BDI), Gastrointestinal Quality of Life Index (GIQLI), Pittsburgh Sleep Quality Index (PSQI), and Short Form-36 Health Survey (SF-36). The findings indicate that both procedures led to significant reductions in body weight (p0.05). Depression levels decreased significantly in both groups. The BDI scores showed a reduction of 6.9±7.03 points in the IGB group and 12±11.65 points in the ESG group (p0.05).