Oyun temelli eğitimin hemşirelik öğrencilerinin broşür hazırlama bilgi ve becerilerine etkisi
The effect of game-based education on nursing students' brochure preparation knowledge and skills
  1. Tez No: 923185
  2. Yazar: GONCA NÜZKET
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİLAY ÖZKÜTÜK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Hemşirelik, Education and Training, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Öğretimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Amaç: Hemşirelerin eğitimci rolü, hasta eğitiminin etkili ve planlı bir şekilde hastaların gereksinimlerine uygun olarak yapılmasını kapsar. Bu süreçte kullanılan eğitim materyalleri, bilgiyi doğru iletmek, hastaların tedaviye uyumunu artırmak ve öğrenmeyi kolaylaştırmak için kritik öneme sahiptir. Özelleştirilmiş materyallerin etkisi daha fazla olsa da materyal bulmanın zorluğu nedeniyle hemşireler sıklıkla kendi materyallerini hazırlamak durumunda kalmaktadır. Bu çalışmada öğrencilerin hasta eğitimleri için broşür hazırlama sürecinde rehberlik etmeyi ve geri bildirim sağlayarak daha iyi eğitim materyali oluşturmaları için oyun temelli eğitim broşür hazırlama bilgi ve becerilerinin artırılması amaçlanmıştır. Yöntem: Araştırma, ön test- son test kontrol gruplu yarı deneysel araştırma tasarımı ile yürütülmüştür. Araştırmanın evrenini 2023-2024 eğitim öğretim yılı güz ve bahar döneminde“Hemşirelikte Öğretim/Yönetim İntörn Dersi”ne kayıtlanan 4. Sınıf öğrencileri oluşturmuştur. Araştırma verilerinin toplanması amacıyla“Tanıtıcı Bilgi Formu”,“Bilgi Testi”,“Hasta Eğitim Materyali Değerlendirme Aracı (HEMDA)”,“Dijital Eğitsel Oyunları Kullanma Ölçeği”ve“MD1 oyunu”kullanılmıştır. Araştırmanın gerçekleştirilebilmesi için MD1 oyunu geliştirilmiş ve oyundan elde edilen veriler; oyun oynama süreleri, alınan puanlar vb. kullanılmıştır. Veriler istatistiksel analiz yöntemleriyle değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: The role of nurses as educators includes effective and planned patient education in accordance with the needs of patients. The educational materials used in this process are critical for conveying information accurately, increasing patient compliance with treatment and facilitating learning. Although customized materials are more effective, nurses often have to prepare their own materials due to the difficulty of finding materials. In this study, we aimed to guide students in the process of preparing brochures for patient education and to increase their knowledge and skills in preparing game-based educational brochures to create better educational materials by providing feedback. Method: The study was conducted using a quasi-experimental research design with a pretest-posttest control group.The population of the study consisted of 4th grade students enrolled in the“Nursing Teaching/Management Intern Course”in the fall and spring semesters of the 2023-2024 academic year. The 'Introductory Information Form', 'Knowledge Test', 'Patient Education Material Assessment Tool (PEMAT)', Digital Educational Games Usage Scale and 'MD1 Game' were used to collect research data. The MD1 game was developed to conduct the research, and the data obtained from the game; playing time, scores, etc. were used. The data were analysed using statistical methods.