Sürdürülebilir kalkınma ilkelerinin kültürel miras yönetimine entegrasyonu
Integration of sustainable development principles into cultural heritage management
- Tez No: 923352
- Danışmanlar: PROF. DR. PELİN PINAR GİRİTLİOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 345
Özet
UNESCO miras alanlarının yönetilmesi ile Sürdürülebilir Kalkınmanın entegrasyonu konusunda yirmi yılı aşkın süredir yol gösterici olmaya çalışmaktadır. Bin Yıl kalkınma Hedefleri ile başlayan süreç, 2015'te BM Sürdürülebilir Kalkınma Amaçlarının kabul edilmesi sonrası hızlanırken, UNESCO 2015 yılında Sürdürülebilir Kalkınma Perspektifinin Dünya Miras Sözleşmesi Süreçlerine Entegrasyonu Politika Belgesi'ni kabul ederek Sürdürülebilir Kalkınma Amaçlarının Dünya Miras Liste'si adaylık sürecinin bir parçası olmasının da aslında temelini attı. Bu gelişmeler kapsamında, çalışmada; 2015 yılından sonra miras alanlarının, özelde ise Dünya Miras Listesi'nde yer alan kültürel miras alanlarının yönetim sistemleri ile SKA'lar arasındaki entegrasyonun niteliğinin ortaya konması amaçlanmaktadır. Araştırmada; 2017 ile 2023 yılları arasında Dünya Miras Listesi'ne giren 124 kültürel miras alanının yönetsel sistemleri ile 17 SKA arasındaki entegrasyonun kapsamına dair bulguları ortaya koyabilmek için, adaylık dosyası, yönetim planı, ICOMOS Raporları ve Koruma Durum Raporları gibi birincil kaynaklar içerik analizi yöntemi ile değerlendirilmiştir. Analizde miras alanlarının yer aldığı ülkelerin gelişmişlik seviyesi ve mirasın türü gibi değişkenler de ele alınmıştır. Araştırma, SKA'ları gerçekleştirmede kültürel mirasın önemli bir potansiyel barındırdığını ortaya koymakla birlikte, kültürel mirasın SKA'lara olan katkısını en üst düzeye çıkarmak için SKA'ların açıkça belirtildiği, somut ve ölçülebilir göstergelerin kullanıldığı, küresel sorunlara karşı uyarlanabilir ve dayanıklı yönetim stratejilerine odaklanan, daha bütüncül bir yaklaşım önermektedir.
Özet (Çeviri)
UNESCO has been trying to guide the integration of heritage site management with Sustainable Development for over twenty years. The process that started with the Millennium Development Goals accelerated after the adoption of the United Nations Sustainable Development Goals in 2015. UNESCO laid the foundation for Sustainable Development Goals to be part of the World Heritage List nomination process by adopting the“Policy Document for the Integration of the Sustainable Development Perspective into the World Heritage Convention Processes”in 2015. Within the scope of these developments, the study aims to reveal the nature of the integration between the management systems of heritage sites,which included in the World Heritage List, and SDGs.The content of the integration between the management systems of 124 cultural heritage sites, inscribed on the World Heritage List between 2017 and 2023 and the 17 SDGs are being evaluated using the content analysis method of primary sources such as the nomination file, management plan, ICOMOS reports and State of Conservation Reports. Variables such as the level of development of the countries where the heritage sites are located and the type of heritage are also included in the analysis. The research reveals that cultural heritage has significant potential in achieving the SDGs, and suggests a more holistic approach in order to maximize the contribution of cultural heritage to the SDGs, where the SDGs are clearly stated, concrete and measurable indicators are used and management strategies that are adaptable and resilient to global problems are focused on.