Sosyal bilgiler dersinde öğrenme amaçlı yazma etkinliklerinin kavram öğretimine ve finansal okuryazarlık becerisine etkisi
The effect of learning-oriented writing activities on concept teaching and financial literacy skills in social studies course
  1. Tez No: 923375
  2. Yazar: PINAR ALTUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP BAŞCI NAMLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı, öğrenme amaçlı yazma etkinliklerinin dördüncü sınıf sosyal bilgiler dersi“Üretim, Dağıtım ve Tüketim”öğrenme alanında yer alan kavramların öğretimine ve finansal okuryazarlık becerisine etkisini belirleyerek öğrencilerin yazmadaki gelişim düzeylerini ortaya koymaktır. Yöntem: Araştırmada, nicel araştırma desenlerinden yarı-deneysel desen kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu 2023-2024 eğitim-öğretim yılında Bayburt ili Merkez ilçesine bağlı bir ilkokulun iki farklı şubesinde öğrenim gören 51 (DG=25, KG=26) öğrenci oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak“Üretim, Dağıtım ve Tüketim”öğrenme alanında öğrencilerin akademik başarılarını belirlemek için“Kavram Akademik Başarı Testi”, kavramların öğrenim düzeyini belirlemek için“Kavram Bilgi Testi”, yazmadaki gelişim düzeylerini ortaya çıkarmak için“Sosyal Bilgiler Dersi Bütüncül (Holistik) Değerlendirme Rubriği”ayrıca finansal okuryazarlık becerilerini belirlemek amacıyla“Çocuklar İçin Finansal Okuryazarlık Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen verilerin analizinde Kolmogorov-Smirnov Normallik testi, bağımsız örneklemler t-Testi kullanılmıştır. Bulgular: Araştırma sonucunda ortaya çıkan bulgulara göre, deney ve kontrol grubu öğrecilerinin“Kavram Akademik Başarı Testi”ön-test puanları arasında anlamlı bir fark ortaya çıkmazken, ön test-son test puanları arasında istatistiksel olarak son test lehine anlamlı bir farklılık tespit edilmiştir. Deney ve kontrol grubu öğrencilerinin“Finansal Okuryazarlık Ölçeği”ön test puanları ve ön test-son test puanları arasında anlamlı bir fark ortaya çıkmamıştır. Deney grubu öğrencilerinin“Kavram Bilgi Testi”sonuçlarına göre kavramları öğrenmede kontrol grubu öğrencilerine göre daha başarılı oldukları görülmüştür. Yine deney grubu öğrencilerinin yazma becerilerinin zamanla geliştiği görülmüştür. Sonuçlar: Araştırmanın sonucunda sosyal bilgiler dersinde öğrenme amaçlı yazma etkinliklerini kullanmanın öğrencilerin akademik başarısı ve kavram öğrenmeleri üzerinde etkili olduğu görülmüştür. Öğrencilerin sosyal bilgiler dersinde öğrenme amaçlı yazma etkinlikleri sayesinde akademik başarılarının arttığı, kavram öğretiminin gerçekleştiği, yazma becerilerinin gelişim gösterdiği, finansal okuryazarlık becerisinde ise anlamlı bir farkın ortaya çıkmadığı ancak gelişme olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study is to determine the effect of writing for learning activities on the teaching of concepts in the fourth grade social studies course“Production, Distribution and Consumption”learning area and financial literacy skills and to reveal the development levels of students in writing. Method: In the study, a quasi-experimental design, one of the quantitative research designs, was used. The study group of the research consists of 51 students (EG=25, CG=26) studying in two different branches of a primary school in the central district of Bayburt province in the 2023-2024 academic year. As data collection tools,“Concept Academic Achievement Test”was used to determine students academic achievement in the learning area of“Production, Distribution and Consumption”,“Concept Knowledge Test”was used to determine the learning level of concepts,“Social Studies Course Holistic Evaluation Rubric”was used to reveal the level of development in writing, and“Financial Literacy Scale for Children”was used to determine financial literacy skills. Kolmogorov-Smirnov normality test and independent samples t-test were used to analyze the data obtained as a result of the research. Findings: According to the findings of the research, while there was no significant difference between the pre-test scores of the experimental and control group students in the“Concept Academic Achievement Test”, there was a statistically significant difference between the pre-test and post-test scores in favor of the post-test. There was no significant difference between the“Financial Literacy Scale”pre-test scores and pre-test-post-test scores of the experimental and control group students. According to the results of the“Concept Knowledge Test”, it was observed that the experimental group students were more successful in learning concepts than the control group students. It was also observed that the experimental group students' writing skills improved over time. Conclusions: As a result of the study, it was seen that using writing for learning activities in the social studies course was effective on students' academic achievement and concept learning. It was determined that students' academic achievement increased, concept teaching was realized, writing skills improved, and there was no significant difference in financial literacy skills, but there was an improvement.