Uygulamalı yapay zekâ eğitiminin ortaokul öğrencilerinin teknoloji ve yapay zekâ tutumlarına etkisi
The impact of applied artificial intelligence education on middle school students attitudes towards technology and artificial intelligence
- Tez No: 923376
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Eğitim ve Öğretim, Science and Technology, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı, ortaokul öğrencilerine yönelik uygulamalı yapay zekâ eğitiminin öğrencilerin teknolojiye ve yapay zekâya yönelik tutumlarına etkisini incelemektir. Araştırma kapsamında hazırlanan eğitim planı, öğrencilerin yapay zekâ kavramlarını uygulamalı olarak deneyimleyebileceği bir öğrenme ortamı sunmayı hedeflemektedir. Bu eğitimin öğrencilerin teknoloji ve yapay zekâ tutumları üzerindeki etkisi ön test ve son testlerle değerlendirilmiştir. Yöntem: Araştırma tek grup ön test son test yarı deneysel desen kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Çalışma grubu ortaokul seviyesindeki öğrencilerden oluşmakta olup veri toplama araçları olarak teknoloji ve yapay zekâ tutum ölçekleri kullanılmıştır. Öğrencilerin yapay zekâ ve teknolojiye yönelik tutumlarındaki değişim uygulama öncesi ve sonrası testler ile analiz edilmiştir. İstatistiksel analizler bağımlı gruplar t-testi ile yapılmıştır. Bulgular: Araştırma sonucunda uygulamalı yapay zekâ eğitiminin öğrencilerin teknolojiye ve yapay zekâya yönelik tutumlarında anlamlı bir iyileşme sağladığı belirlenmiştir. Öğrencilerin teknolojiye olan ilgisinin arttığı, yapay zekâya karşı önyargılarının azaldığı ve bu alana yönelik daha olumlu tutum geliştirdikleri gözlemlenmiştir. Ayrıca uygulamalı eğitim sürecinin öğrencilerin öğrenme süreçlerine katılımını artırdığı tespit edilmiştir. Sonuçlar: Araştırma bulgularına göre blok tabanlı kodlama araçları ile uygulamalı bir şekilde yapay zekâ eğitimi verilmesi ortaokul öğrencilerinin teknoloji ve yapay zekâ tutumlarını olumlu yönde değiştirmekte etkili olmuştur. Bu sonuçlar yapay zekâ eğitiminin öğrencilere teknolojiyi anlama ve kavrama süreçlerinde fayda sağladığını ortaya koymaktadır. Uygulanan planın, öğrencilerin yapay zekâya yönelik daha bilinçli bir tutum geliştirmelerine katkı sağladığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study is to examine the impact of applied artificial intelligence (AI) education on middle school students attitudes toward technology and artificial intelligence. The education plan prepared within the scope of this research aims to provide a learning environment where students can experience artificial intelligence concepts in a practical manner. The effects of this program on students attitudes toward technology and AI were evaluated using pre-test and post-test assessments. Method: The study was conducted using a single group pre-test post-test quasi-experimental design. The study group consisted of middle school students, and as data collection tools, technology and artificial intelligence attitude scales were used. The changes in students attitudes towards AI and technology were analyzed using pre- and post-tests. Statistical analyses were performed with dependent group t-test. Findings: The results of the study revealed that hands-on education in artificial intelligence (AI) significantly enhanced students' attitudes toward technology and AI. It was observed that students interest in technology increased, their prejudices against AI decreased, and they developed more positive attitudes toward this field. Additionally, it was determined that the applied training process enhanced students' participation in learning processes and reinforced their conceptual knowledge more effectively. Conclusions: According to the research findings, providing artificial intelligence (AI) education through applied activities using block-based coding tools has been effective in positively changing middle school students' attitudes toward technology and artificial intelligence. These results indicate that AI education contributes to students' understanding and comprehension of technology. It was concluded that the implemented plan contributed to the development of a more informed attitude toward artificial intelligence among students.