7. sınıf öğrencilerinin orantısal akıl yürütme becerileri ve kullandıkları stratejilerin incelenmesi
Investigation of the proportional reasoning skills and the strategies they use of 7th grade students
  1. Tez No: 923395
  2. Yazar: ZEYNEP SAVUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMALETTİN IŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 264
Özet
Matematiksel düşünme becerilerinden biri olan orantısal akıl yürütme becerisi, özellikle 7. sınıflar için önemlidir çünkü matematik öğretim programında 6. sınıfta sadece oran konusuna yer verilirken 7. sınıfta oran ile birlikte orantı konusu da yer almaktadır. Buna yönelik araştırmada 7. sınıf öğrencileri ile çalışılmıştır. 7. sınıf öğrencilerinin orantısal akıl yürütme beceri düzeyini belirlemek ve öğrencilerin kullandıkları stratejilerin soru türüne bağlı olarak nasıl değiştiğini tespit etmek amaçlanmıştır. Çalışmada, nitel yaklaşıma dayalı betimsel iki aşamalı durum çalışması yöntemi kullanılmıştır. Çalışma grubunu 2023-2024 eğitim öğretim yılında İstanbul ilinde bir devlet okulunda öğrenim görmekte olan 180 yedinci sınıf öğrencileri oluşturmuştur. Çalışmanın ilk aşamasında öğrencilere orantısal akıl yürütme becerisini ölçmeye yönelik Akkuş ve Duatepe-Paksu (2006) tarafından geliştirilen 15 maddeden oluşan bir test uygulanmıştır. Bu testin dereceli puanlama anahtarı ile analizine göre öğrenciler orantısal akıl yürütme beceri düzeyleri çok düşük, düşük, orta, yüksek şeklinde sınıflandırılmıştır. Düşük, orta ve yüksek seviyeye ait beşer öğrenci ölçüt örnekleme yöntemi ile araştırmacı tarafından belirlenmiştir. İkinci aşamada ise belirlenen öğrencilerle yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. Verilerin analizinde betimsel analiz kullanılmıştır. Çalışma sonucunda, öğrencilerin daha çok orta düzeyde yer aldıkları ve en çok içler dışlar çarpımı stratejisini tercih ettikleri görülmüştür. Belirgin bir strateji kullanmayan öğrencilerin yanı sıra, şekil çizerek ve sayı örnekleri vererek soruyu çözmeye çalışan öğrenciler de dikkat çekmektedir. Öğrenci düzeyleri ve kullanılan stratejiler değişse bile, görüşme sorularına verilen cevapların çok fazla değişmediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Proportional reasoning skill, which is one of mathematical thinking, is also important especially for 7th graders because while the mathematics curriculum only covers the subject of ratio in the 6th grade, the subject of proportion is included along with the ratio in the 7th grade. In this research, 7th grade secondary school students were studied. The study aimed to assess 7th graders' proportional reasoning skills and how their strategies vary by question type. In the study, a descriptive two-stage case study method was used. The study group consisted of 180 seventh grade students studying at a public school in Istanbul in the 2023-2024 academic year. In the first stage of the study, a test consisting of 15 items developed by Akkuş and Duatepe-Paksu (2006) was applied. According to the analysis of this test, students' proportional reasoning skill levels were classified as very low, low, medium and high. Five students each from low, medium and high levels were determined by the researcher using the criterion sampling method. In the second stage, semi-structured interviews were conducted with the selected students. Descriptive analysis was used to analyze the data. It was observed that the students were mostly at the intermediate level and mostly preferred the multiplication strategy. In addition to the students who do not use a specific strategy, students who try to solve the question by drawing figures and giving number examples also attract attention. Despite varying skill levels and strategies, interview responses showed little difference.