Asendan aort anevrizmalarında ekspansiyon hızı tespiti ve ekspansiyon hızına etki eden faktörlerin incelenmesi
Determination of expansion rate in ascending aortic aneurysms and investigation of factors affecting expansion rate
- Tez No: 923618
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT SARĞIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Hamidiye Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Amaç: Bu retrospektif çalışma, asendan aort anevrizmalarında (AAA) ekspansiyon hızını belirlemek, bu süreci etkileyen klinik ve biyokimyasal faktörleri incelemek ve cerrahi gerekliliğin belirlenmesinde ekspansiyon hızının önemini değerlendirmek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Gereç ve Yöntemler: Çalışmaya, asendan aorta çapı ≥4 cm olan ve takip sürecinde en az dört torasik BTA çekimi bulunan 155 hasta dahil edilmiştir. Hastaların demografik, klinik ve radyolojik verileri retrospektif olarak değerlendirilmiş, aort çapındaki değişimler hesaplanarak ekspansiyon hızları belirlenmiştir. Hastalar, düşük (0.95 mm/yıl) ekspansiyon hızına sahip gruplara ayrılmıştır. Cerrahi müdahale gereksinimi ve ilişkili risk faktörleri istatistiksel olarak analiz edilmiştir. Verilerin değerlendirilmesi SPSS 27.0 programı kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen hastalarda ortalama ekspansiyon hızı 0.95 mm/yıl olarak hesaplanmıştır. Yüksek ekspansiyon hızına sahip hastalarda cerrahi gereklilik oranı anlamlı olarak artmıştır (p0.05). Çalışma popülasyonu, önceden anevrizma tanısı almış bireylerden oluştuğundan, bu hasta grubunda hipertansiyon, diyabet ve sigara kullanımı yaygın olarak görülmektedir. Bu faktörlerin geniş hasta popülasyonunda yaygınlığı nedeniyle, gruplar arasında belirgin farklılık gözlemlenememiş olabilir. Yüksek ekspansiyon hızına sahip hastalarda sinüs valsalva genişleme hızı daha yüksek bulunmuştur (p=0.01). End-diastolik çap (EDD) ile ekspansiyon hızı arasında pozitif bir korelasyon saptanmıştır (p=0.0096). TAPSE değerinin düşük olması, ekspansiyon hızı ile ilişkili bulunmuştur (p=0.0616). Ekspansiyon hızı yüksek olan grupta aort kapak fonksiyonlarında bozulma belirgin olarak artmış ve özellikle aort yetmezliği daha sık gözlemlenmiştir. Ayrıca, bu grupta arcus aorta anevrizması saptanma oranı da daha yüksek bulunmuştur. Sonuç: Asendan aort anevrizmalarında ekspansiyon hızı, cerrahi karar sürecinde önemli bir belirleyici olup, yalnızca aort çapına dayalı karar mekanizmalarının yetersiz kalabileceğini göstermektedir. Bu nedenle, hastaların dinamik bir süreç içinde bireyselleştirilmiş olarak değerlendirilmesi ve yüksek ekspansiyon hızına sahip bireylerin daha sıkı takip edilmesi gerekmektedir. Bulgular, cerrahi zamanlamanın optimize edilmesi için geniş kapsamlı risk değerlendirmelerinin önemini vurgulamaktadır. Gelecekte yapılacak geniş ölçekli ve prospektif çalışmalar, ekspansiyon hızının belirleyicilerini daha kapsamlı analiz ederek cerrahi karar süreçlerini daha iyi yönlendirebilir.
Özet (Çeviri)
Objective: This retrospective study aimed to determine the expansion rate of ascending aortic aneurysms (AAA), evaluate the clinical and biochemical factors affecting this process, and assess the significance of expansion rate in determining surgical necessity. Materials and Methods: The study included 155 patients with an ascending aortic diameter of ≥4 cm who underwent at least four CTA scans during follow-up. Demographic, clinical, and radiological data were retrospectively analyzed, and expansion rates were calculated based on changes in aortic diameter. Patients were classified into two groups based on expansion rate: low (0.95 mm/year). The necessity for surgical intervention and associated risk factors were statistically analyzed using SPSS 27.0.- Results: The mean expansion rate was 0.95 mm/year. Patients with a high expansion rate had a significantly increased likelihood of requiring surgery (p0.05). The study population consisted of individuals previously diagnosed with aneurysms, where hypertension, diabetes, and smoking were highly prevalent. The widespread presence of these risk factors within the cohort may have masked potential differences between groups. Patients with a high expansion rate exhibited a significantly greater increase in sinus Valsalva diameter (p=0.01). A positive correlation was observed between end-diastolic diameter (EDD) and expansion rate (p=0.0096), and lower TAPSE values were associated with higher expansion rates (p=0.0616). Additionally, patients with a high expansion rate demonstrated more severe aortic valve dysfunction, particularly increased aortic regurgitation, and a higher prevalence of aortic arch aneurysm. Conclusion: The expansion rate of ascending aortic aneurysms is a crucial determinant in the surgical decision-making process, suggesting that relying solely on aortic diameter may be insufficient. Therefore, patients should be assessed dynamically with individualized evaluations, and those with high expansion rates require closer monitoring. The findings emphasize the importance of comprehensive risk assessment to optimize surgical timing. Future large-scale prospective studies will provide deeper insights into the determinants of expansion rate and contribute to improving surgical decision-making processes.