Endoürolojik işlemler sırasında uygulanan farklı lokal anestezi yöntemlerinin hastaların ağrı şiddeti üzerine etkileri
Effects of different local anesthesia methods applied during endourological procedures on patients' pain intensity
- Tez No: 923623
- Danışmanlar: PROF. DR. CEVDET SERKAN GÖKKAYA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Giriş ve amaç: Sistoskopi özel aletler yardımı ile üretradan balayan ve mesanenin iine kadar uzanan rotelyal mukozanın incelendii; tekrarlayan riner sistem enfeksiyonları, riner sistem anamolileri, mesane tmrlerinin tanı ve periyodik kontrolleri, dj kateter çıkarılması gibi olduka geni bir yelpazede kullanılan altın standart olarak kabul edilen invaziv bir işlemdir. Özellikle erkek hastalarda ağrı nedeniyle bu işlemin anestezi altında yapılması hasta ve doktor konforu için oldukça önemlidir; fakat sistoskopi öncesi uygulanacak olan uygun aneljezi yöntemiyle ilgili halen net bir fikir birliği yoktur. Bu çalışmanın amacı: rijid sistoskopi yapılan erkek hastalarda hissedilen ağrının kontrolünde intraüretral %2'lik lidokain içerikli jel, intraüretral soğutulmuş %2'lik lidokain içerikli jel ve %2'lik 10 cc prilokain ile yapılan dorsal penil blokasyon uygulamalarının birbirine üstün olup olmadığını ortaya koymaktır. Gereç Yöntem: Çalışmada Haziran 2023 – Ocak 2024 tarihleri arasında kliniğimize lokal üreteral stent çekilmesi ve alt üriner sistem semptomları nedeniyle tanısal ve ya mesane tümörü nedeniyle kontrol amaçlı sistoüretroskopi için başvuran yetişkin 200 erkek hasta incelendi. Bu hastalardan üretral darlık, nörolojik hastalık, kontrolsüz diabetes mellitus ve depresyon varlığı, psikotik hastalık öyküsü, serebrovasküler hastalık öyküsü, pelvik cerrahi öyküsü, kooperasyon eksikliği, aktif hematüri ve aktif üriner enfeksiyonu mevcut olan 20 hasta çalışmaya dahil edilmedi. Daha sonra kriterlere uyan hastalar üç gruba ayrıldı. İlk gruptaki 60 hastaya oda sıcaklığında %2 lidokainli jel üretral instilasyon yoluyla, ikinci gruptaki 60 hastaya +4 dereceye kadar soğutulmuş %2 lidokainli jel üretral instilasyon yoluyla, üçüncü gruptaki 60 hastaya ise 3mg/kg %2 lik prilokain penil sinir blokasyonu ile uygulandı. 5 dakika bekleme süresi ardından hastalar işleme alındı. Peroperatif, 4, 8 ve 12 saat sonraki ağrı şiddetleri VAS skoru ile değerlendirildi.Bulgular: Çalışmaya katılan penil blok uygulanan hastaların yaş ortalamasının 60,97, Soğuk jel uygulanan hastaların yaş ortalamasının 56,77, normal jel uygulanan hastaların yaş ortalamasının 59,18 olduğu tespit edilmiştir. Penil blok uygulanan hastaların 0. saatte ağrıya ilişkin VAS skorlarının 2,90±2,12, soğuk jel uygulanan hastaların 2,48±1,43 ve normal jel uygulanan hastaların 3,25±2,06 olduğu belirlenmiştir. Araştırmaya alınan penil blok, normal jel ve soğutulmuş jel uygulanan hastaların 1-4 saatte , 8 ve 12. saatlerde ağrıya ilişkin VAS skorlarının arasında istatistiksel olarak anlamlı fark olmadığı tespit edilmiştir (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Objective: Cystoscopy is an invasive procedure which the urethelial mucosa of urethra to bladder examined with special instruments and it is used in a wide range of procedures such as recurrent urinary tract infection, urinary tract anomalies, diagnosis and periodic check ups of bladder cancer and removal of DJ catheters as a gold standart. Especially in male patients, because of more pain, anesthesia is very important for both patient and doctor comfort; however, there is still no clear consensus on the appropriate analgesia method to be applied before cystoscopy. The aim of this study is to determine whether intraurethral 2% lidocaine gel, intraurethral cooled 2% lidocaine gel, and dorsal penile block with 2% 10 cc prilocaine are superior to each other in controlling pain in male patients undergoing rigid cystoscopy. Material-Method:In the study, 180 men of all age groups who applied to our clinic for local ureteral stent removal and diagnostic cystourethroscopy due to lower urinary tract symptoms or for control purposes due to bladder tumor between June 2023 and January 2024 were examined.Patients meeting the criteria were divided into three groups. In the first group, 60 patients were given 2% lidocaine gel at room temperature via urethral instillation; in the second group, 60 patients were given 2% lidocaine gel cooled to +4 degrees via urethral instillation; and in the third group, 60 patients were given 3mg/kg 2% prilocaine via penile nerve blockade.After a 5-minute waiting period, the patients were taken into the procedure. Pain severity peroperative and at 4, 8 and 12 hours after the procedure was evaluated with VAS scores. Results: It was determined that the average age of the patients who participated in the study and underwent penile block was 60.97, the average age of the patients who underwent cold gel was 56.77, and the average age of the patients who underwent normal gel was 59.18.It was determined that the VAS scores for pain at 0 hour in patients who underwent penile block were 2.90±2.12, in patients who underwent cold gel 2.48±1.43, and in patients who underwent normal gel 3.25±2.06.