Deneysel tıkanma sarılığı oluşturulan sıçanların karaciğer dokusunda maresin-1'in NRF2-KEAP-1 yolağı üzerine etkisinin araştırılması
Effect of maresin-1 on the NRF2-KEAP-1 pathway in the liver tissue of rats with experimental obstructive jaundice
- Tez No: 923656
- Danışmanlar: PROF. DR. SEYİTHAN TAYSI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışma, deneysel olarak tıkanma sarılığı oluşturulan sıçanların karaciğer dokusunda Maresin-1'in Nrf2-Keap-1 yolağı üzerindeki etkisini araştırmayı amaçlamaktadır. Nrf2-Keap-1 yolu, hücresel oksidatif stresin düzenlenmesi ve antioksidan savunma mekanizmalarının etkinleştirilmesinde kritik bir rol oynar. Maresin-1 ise inflamatuar süreçlerin çözülmesinde etkili, anti-inflamatuar özelliklere sahip bir lipid molekülüdür. Çalışmada 21 adet Sprague Dawley türü sıçan rastgele üç gruba ayrılmıştır: kontrol grubu, tıkanma sarılığı grubu ve Maresin-1 tedavi grubu. Deney hayvanlarına tıkanma sarılığı modeli uygulanmış, ardından Maresin-1 tedavisinin biyokimyasal ve histolojik parametreler üzerindeki etkileri incelenmiştir. Serumda ve dokuda total antioksidan kapasite (TAS), total oksidan kapasite (TOS), oksidatif stres indeksi (OSI) ve Nrf2-Keap-1 yolağına dair belirteçler analiz edilmiştir. Bulgular, tıkanma sarılığı gruplarında oksidatif stres ve inflamasyon düzeylerinin arttığını, Maresin-1 tedavisinin ise Nrf2 aktivasyonunu artırarak oksidatif stresi azalttığını ve karaciğer dokusundaki hasarı hafiflettiğini göstermektedir. Maresin-1'in bu etkisi, karaciğer hastalıklarının tedavisinde terapötik bir ajan olarak kullanılabileceğini düşündürmektedir. Sonuç olarak, Maresin-1'in Nrf2-Keap-1 yolu aracılığıyla oksidatif stres ve inflamasyon üzerindeki düzenleyici etkileri, tıkanma sarılığı gibi karaciğer hastalıklarının tedavisinde potansiyel bir yaklaşım sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the effects of Maresin-1 on the Nrf2-Keap-1 pathway in the liver tissue of rats with experimentally induced obstructive jaundice. The Nrf2-Keap-1 pathway plays a critical role in regulating cellular oxidative stress and activating antioxidant defense mechanisms. Maresin-1 is a lipid molecule with potent anti-inflammatory properties, plays a crucial role in resolving inflammatory processes. In the study, 21 Sprague Dawley rats were randomly divided into three groups: control group, obstructive jaundice group, and Maresin-1 treatment group. An obstructive jaundice model was applied to the experimental animals, and the effects of Maresin-1 treatment on biochemical and histological parameters were analyzed. Total antioxidant capacity (TAS), total oxidant capacity (TOS), oxidative stress index (OSI), and markers related to the Nrf2-Keap-1 pathway were examined in serum and tissue samples. The findings demonstrated that oxidative stress and inflammation levels increased in the obstructive jaundice groups, whereas Maresin-1 treatment reduced oxidative stress and mitigated liver tissue damage by enhancing Nrf2 activation. These results suggest that Maresin-1 could be utilized as a therapeutic agent in the treatment of liver diseases. In conclusion, the regulatory effects of Maresin-1 on oxidative stress and inflammation via the Nrf2-Keap-1 pathway offer a promising approach for the treatment of liver diseases such as obstructive jaundice.