Futbolcularda tüm vücut titreşimiyle yapılan dinamik skuat sonrası farklı dinlenme sürelerine bağlı olarak dikey sıçrama ve top hızında meydana gelen aktivasyon sonrası performans artışı etkisinin karşılaştırılması
Comparison to the post-activation performance enhancement (PAPE) in vertical jumping and ball velocity (BV) depending on different rest periods after dynamic squat with whole-body vibration in football players
- Tez No: 923661
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET KALE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışmanın amacı, futbolcularda tüm vücut titreşimiyle yapılan dinamik yarım skuat ön yük uygulaması sonrası farklı dinlenme sürelerine bağlı olarak dikey sıçrama ve top hızında (TH) meydana gelen aktivasyon sonrası performans artışı (ASPA) etkisinin karşılaştırılmasıdır. Çalışmaya 15-17 yaşlarında 35 gönüllü futbolcu katılmıştır. Antropometrik ölçümlerden sonra ayak içi üst vuruş tekniğiyle penaltı atışı, aktif sıçrama (AS) ve skuat sıçrama (SS) ön-testleri yapılmıştır. Katılımcılar ön-testlerden 72 sa sonra tüm vücut titreşimiyle (50Hz ve 4mm) 10 tekrarlı dinamik yarım skuat ön yükünü takip eden 6 dk dinlenme sonrası tekrar-test edilmiştir. Tekrar-testlerinden 72 sa sonra aynı ön yükü takip eden 8 dk dinlenme sonrası son-testler gerçekleştirilmiştir. Altı ve 8 dk dinlenmeden sonra tüm vücut titreşimiyle yarım skuat ön yükünün AS, SS ve TH değişkenlerinde ASPA etkisini belirlemede tek yönlü tekrarlı ölçümler varyans analizi (ANOVA) ve ikili karşılaştırmalarda Tukey Testi kullanılmıştır. İstatistiki anlamlılık düzeyi p≤0.05 kabul edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study compared the post-activation performance enhancement (PAPE) in ball velocity (BV) and vertical jumping depending on different rest periods after dynamic half squat pre-loads with whole-body vibration in football players. Thirty-five volunteer football players aged between 15-17 years participated in the study. After anthropometric measurements, they participated in pre-tests consisting of countermovement jump (CMJ), and squat jump (SJ) and instep penalty kick. Seventy-two h after the pre-tests, the participants were re-tested after 6-min rest of the pre-loads including 10 reps of dynamic half-squats performed with whole-body vibration (50Hz and 4mm). Seventy-two h after the re-tests, post-tests were performed 8-min rest after the same pre-loads. One-way repeated measures analysis of variance (ANOVA) to determine the PAPE effect of halfsquat pre-loads with whole-body vibration on variables CMJ, SJ, and BV after rests of 6- min and 8-min. Tukey Test was used for pairwise comparisons. Statistical significance level was accepted as p≤0.05.