İlhanlılar döneminde tıp bilimi (kurumlar ve tedavi usulleri)
The science of medicine during the İlkhanid period (institutions and therapeutic practices)
  1. Tez No: 923853
  2. Yazar: ESRA ÖZEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEHRA ODABAŞI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 257
Özet
Moğol istilası, insanlık tarihinin en büyük yağma ve yıkım olaylarından biri olarak öne çıkmaktadır. Yaklaşık elli yıl süren bu yıkım ve yağmanın ardından, Bağdat'ın ele geçirilmesiyle Azerbaycan merkezli Moğol Hanedanlığı'nın bir kolu olan İlhanlı Hanlığı kurulmuş ve Yakın Doğu'da yeni bir dönem açılmıştır. Bu dönem, yıkımın yanı sıra önemli değişimleri de beraberinde getirmiştir. Bu değişim ve dönüşüm, özellikle bilim alanında kendini belirgin bir şekilde göstermiştir. İlhanlı Devleti'nin etkisiyle İslam ve Roma tıbbı Çin topraklarına ulaşmış, buna karşılık Çin tıbbı da Asya'nın batısında tanınmaya ve uygulanmaya başlamıştır. Bu çalışmada, İlhanlı tıp biliminin gelişiminde etkili olan unsurlara odaklanarak, bu dönemde kurulan dârüşşifâlar çerçevesinde tıp eğitimi, hekimler, hanların ve çevresindeki devlet adamlarının maruz kaldığı hastalıklar ile bu hastalıkların teşhis ve tedavi yöntemleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The Mongol invasion stands out as one of the greatest events of plunder and destruction in human history. After nearly fifty years of destruction and plunder, the Ilkhanid Khanate, a branch of the Mongol Dynasty centered in Azerbaijan, was established with the capture of Baghdad and a new era opened in the Near East. This period brought with it significant changes as well as destruction. This change and transformation has manifested itself particularly clearly in the field of science. With the influence of the Ilkhanate State, Islamic and Roman medicine reached Chinese lands, and in return, Chinese medicine began to be recognized and practiced in western Asia. In this study, focusing on the factors that were effective in the development of Ilkhanid medical science, medical education within the framework of the hospitals established in this period, the diseases suffered by physicians, the inns and the statesmen around them, and the diagnosis and treatment methods of these diseases were examined.