Vücut kitle indeksinin yaşam kalitesi üzerine etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the impact of body mass index on quality of life
  1. Tez No: 923952
  2. Yazar: ELİF KILIÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HABİBE İNCİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Karabük Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Giriş ve Amaç: Modern çağın en sık görülen hastalıklarından biri olan obezite, vücutta oluşturduğu problemlerle birlikte kişilerin yaşam kalitesini direkt olarak etkilemektedir. Bu çalışmada aile hekimliğine başvuran hastalarda sosyodemografik verilerle birlikte vücut kitle indeksinin yaşam kalitesi üzerine olan etkilerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır Gereç ve Yöntem: Bu kesitsel tanımlayıcı çalışmada, Şubat-Haziran 2024 tarihleri arasında Karabük Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği Polikliniği ve Karabük Merkez Aile Sağlığı Merkezlerine başvuran 18-65 yaş arasındaki bireyler incelenmiştir. Katılımcılara, sosyodemografik bilgiler, alışkanlıklar, kronik hastalıklar ve yaşam kalitesi ile ilgili soruları içeren 51 soruluk anket uygulanmıştır. Yaşam kalitesi düzeyleri Kısa Form 36 (SF-36) ölçeği ile değerlendirilmiştir. Verilerin istatistiksel analizi yapılmıştır. Bulgular: Çalışmada katılımcıların SF-36 yaşam kalitesi alt boyutlarında çeşitli gruplar arasında anlamlı farklar bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Introduction and objective: Obesity, one of the most common diseases of the modern era, directly affects the quality of life of individuals due to the problems it creates in the body. The aim of this study is to assess the impact of body mass index [BMI] on the quality of life in patients who consult family physicians, along with sociodemographic data. Materials and Methods:In this cross-sectional descriptive study, individuals aged 18-65 who presented to the Karabük Training and Research Hospital Family Medicine Polyclinic and the Family Health Centers in Karabük Central between February and June 2024 were examined. Participants were administered a 51-question survey regarding sociodemographic information, habits, chronic diseases, and quality of life. The quality of life levels were evaluated using the Short Form 36 [SF-36] scale. Statistical analysis of the data was made. Results:Significant differences were found between various groups in the SF-36 quality of life subscale scores.