Fen bilimleri öğretmen adaylarının STEM uygulama yeterliklerini etkileyen faktörlerin incelenmesi
Examining the factors affecting the STEM application competencies of science teacher candidates
- Tez No: 923957
- Danışmanlar: PROF. DR. MERYEM NUR AYDEDE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu araştırma, fen bilimleri öğretmen adaylarının STEM (Fen, Teknoloji, Mühendislik ve Matematik) uygulama yeterliklerini ve bu yeterlikleri etkileyen faktörleri nitel bir yaklaşımla incelemiştir. Araştırma 2024-2025 eğitim öğretim yılında yapılmıştır. Araştırmada fenomenoloji (olgubilim) deseni kullanılmıştır. Elde edilen veriler, tematik analiz yöntemiyle çözümlenmiştir. Bulgular, öğretmen adaylarının çoğunlukla STEM kavramına olumlu yaklaştığını, ancak uygulamada materyal eksikliği, kalabalık sınıflar ve disiplinler arası geçiş zorlukları gibi sorunlarla karşılaştıklarını göstermiştir. Adaylar, STEM'in öğrencilerin problem çözme, yaratıcılık ve iş birliği becerilerini geliştirdiğini belirtirken; ders uygulamalarında yeterli fiziksel ortamın ve rehberlik imkânlarının sağlanmaması durumunda bu sürecin verimliliğinin azaldığı tespit edilmiştir. Bu bulgular, gelecekte benzer çalışmaların farklı örneklemlerle yürütülmesine ve lisans programlarındaki STEM odaklı öğretim içeriklerinin geliştirilmesine ışık tutmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study qualitatively investigates the factors affecting the STEM (Science, Technology, Engineering, and Mathematics) application competencies of preservice science teachers. The research was conducted in the 2024-2025 academic year. Phenomenology design was used in the research. 18 science teacher candidates studying at a goverment university participated in the study. The semi-structured interview form named ''Factors affecting STEM application competencies of science teacher candidates'' which was developed by the researcher after conducting validity and reliability studies was used as the data collection tool in the study. All semi-structured interviews were conducted by the researcher. The collected data were analyzed through thematic analysis. The findings indicate that although most participants view STEM positively, they encounter issues related to limited resources, crowded classrooms, and challenges in interdisciplinary integration. While participants acknowledge that STEM promotes problem-solving, creativity, and collaboration skills among students, they also emphasize that the lack of adequate physical facilities and guidance impedes the effectiveness of classroom implementations. These findings offer insights for future research with different populations and highlight the need for the ongoing improvement of STEM-focused curricula in undergraduate programs.