Psöriasis hastalarında yapılan interosepsiyon ölçümlerinin sağlıklı kontrollerle karşılaştırılması
Comparison of interoception measurements in psoriasis patients with healthy controls
- Tez No: 923980
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA TOSUN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Deri Hastalıkları ve Frengi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Bu çalışma, interosepsiyon ile psöriasis arasındaki olası ilişkiyi kapsamlı bir şekilde incelemeyi amaçlamaktadır. İnterosepsiyon, vücudun iç durumlarını algılama kapasitesi olarak tanımlanır ve açlık, susuzluk gibi duyumların fark edilmesi bu sürecin bir parçası olarak değerlendirilir. İnterosepsiyonun, diyabet, obezite, depresyon ve anksiyete gibi çeşitli sağlık sorunlarıyla hem teorik hem de ampirik düzeyde ilişkili olduğu bilinmektedir. Beyin ve deri, embriyolojik olarak ektoderm tabakasından geliştiği için, deri üzerindeki değişimlerin bireyin algısal süreçlerini etkileyebileceği düşünülmektedir. Bu çalışmanın temel amacı, psöriasis tanısı alan bireylerin interosepsiyon düzeylerini, hastalığın şiddeti, semptomlarının derecesi, süresi, aktif sistemik veya biyolojik tedavi kullanımı gibi çeşitli faktörler doğrultusunda sağlıklı kontrol gruplarıyla karşılaştırmaktır. Psöriasis toplumda yaygın bir şekilde görülen kronik inflamatuar bir dermatolojik hastalıktır. Araştırma bulgularımız, psöriasis tanılı hastaların interosepsiyon düzeylerinin, sağlıklı bireylere kıyasla anlamlı derecede düşük olduğunu ortaya koymuştur. Bu durum, psöriasisin bireylerin interosepsiyon değerlerinde bir azalmaya yol açabileceğini göstermektedir. Bunun yanı sıra psöriasis hastalarında, interosepsiyonun düzeltilmesine etki edecek parametrelerin belirlenmesi ve tedavi süreçlerinde ve takiplerinde bu parametrelere etki edebilecek müdahaleler olumlu sonuçlar doğurabilir. Bu çalışma, interosepsiyon ile psöriasis hastalarındaki arasındaki ilişkiyi daha derinlemesine anlamayı ve gelecekteki araştırmalara ve tedavi modalitelerine katkı sağlamayı hedeflemektedir
Özet (Çeviri)
This study aims to comprehensively examine the potential relationship between interoception and psoriasis. Interoception is defined as the capacity to perceive the internal states of the body, with sensations such as hunger and thirst being considered part of this process. Interoception is known to be associated with various health issues, including diabetes, obesity, depression, and anxiety, at both theoretical and empirical levels. Since the brain and skin develop from the ectodermal layer embryologically, it is hypothesized that changes in the skin may influence an individual's perceptual processes. The primary objective of this study is to compare the interoception levels of individuals diagnosed with psoriasis with those of healthy control groups, considering factors such as disease severity, symptom intensity, duration, and the use of active systemic or biological treatments. Psoriasis is a chronic inflammatory dermatological disease that is widely prevalent in the population. Our findings indicate that interoception levels in individuals with psoriasis are significantly lower compared to healthy individuals. This suggests that psoriasis may lead to a reduction in individuals interoceptive abilities. Furthermore, identifying parameters that can improve interoception in psoriasis patients and implementing interventions targeting these parameters in treatment and follow-up processes may yield positive outcomes. This study aims to deepen the understanding of the relationship between interoception and psoriasis and to contribute to future research and treatment modalities.