Statik yük altında çalışan farklı yapıdaki cam elyaf kompozit radomlarda elektromanyetik performans analizi
Electromagnetic performance analysis of glass fiber composite radomes with different structures under static load
  1. Tez No: 923997
  2. Yazar: MUSTAFA MERT AYDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER FARUK ELALDI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Defense and Defense Technologies
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Savunma Teknolojileri ve Sistemleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Savunma Platformları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu çalışmada, statik yük altında çalışan farklı fiber oryantasyonunda cam elyaf kompozit radomların elektromanyetik performans analizi yapılmıştır. Cam elyaf kompozit radomlar, radar ve iletişim sistemlerinde kullanılan önemli yapı elemanlarıdır ve elektromanyetik geçirgenlikleri ile mekanik dayanımları kritik öneme sahiptir. Radom, antenleri çevresel etkilerden koruyan ve radyo dalgalarının geçişini engellemeyen özel yapılardır. Radomların, anten ve radar sistemlerini çevresel atmosfer hasarlarından ve fiziki hasarlardan korumanın yanı sıra antenleri gizlemek amacıyla kullanılır. Bu koruma işlevini yerine getirirken radyo dalgalarını minimum kayıpla geçirirler. Radar ve anten sistemlerinin sağlıklı çalışabilmesi için sinyallerin doğru ve kayıpsız yayınlanması ve yansıyan sinyallerin de doğru ve kayıpsız alınması gerekmektedir. Radomların radyo dalgalarını geçirgenliği bu sebeple giderek kritikleşmektedir. Bu geçirgenlikten dolayı endüstride kullanılabilecek malzemeler kısıtlı durumda olduğu için mevcut malzemelerde yapılabilecek iyileştirmelerde sistemlerin doğru çalışmasına büyük katkı sağlayacaktır. Çalışmada, farklı fiber oryantasyonlarına sahip (monolitik ve sandviç) olarak hazırlanan radom numuneleri üzerinde deneyler yapılmıştır. Deney sonuçlarına göre, dikkate alınan cam elyaf oryantasyonları ve kompozit yapıların radomların elektromanyetik geçirgenlik performansı üzerinde önemli bir etkisi olmadığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the electromagnetic performance analysis of glass fiber composite radomes with different fiber orientations under static load was conducted. Glass fiber composite radomes are important structural elements used in radar and communication systems, and their electromagnetic transparency and mechanical strength are critical. Radomes are special structures that protect antennas from environmental effects and do not obstruct the passage of radio waves. Radomes are used to protect antenna and radar systems from environmental atmospheric and physical damage and camouflage the antennas. While performing this protective function, they transmit radio waves with minimal loss. For radar and antenna systems to operate effectively, signals need to be transmitted and received accurately and without loss. Therefore, the permeability of radomes to radio waves is becoming increasingly critical. Due to this permeability, the materials that can be used in the industry are limited, so improvements in existing materials will greatly contribute to the accurate operation of systems. In the study, experiments were carried out on radome samples arranged with different fiber orientations (monolithic and homogeneous). According to the process, it was observed that glass fiber orientations and composite structures that were considered did not have considerable effect on the performance of the radome electromagnetic transmission capability