Liselere Geçiş Sistemindeki (LGS) fen bilimleri soruları ile MEB'in hazırladığı örnek soruların Yenilenmiş Bloom Taksonomisi çerçevesinde incelenmesi
An examination of the science questions in the secondary School Transition System (LGS) and the sample questions prepared by the Ministry of National Education (MEB) within the framework of the Revised Bloom's Taxonomy
  1. Tez No: 924044
  2. Yazar: FERUZE ÖZKOL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR SARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu çalışmada, 2021-2022 eğitim öğretim yılında 8. sınıflar için MEB tarafından yayınlanan örnek fen bilimleri soruları ve 2022 Liselere Geçiş Sistemi'nde (LGS) sorulan fen bilimleri sorularının Yenilenmiş Bloom Taksonomisi'nin (YBT) bilgi ve bilişsel süreç boyutuna göre incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada, nitel araştırma yöntemlerinden doküman incelemesi yapılmış ve içerik analizi gerçekleştirilmiştir. Çalışmada 80 tane örnek fen bilimleri sorusu ve 20 tane LGS sorusu kullanılmıştır. Çalışmanın verileri 2021-2022 eğitim-öğretim yılında Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yayınlanan örnek fen bilimleri soruları ve o döneme ait LGS de sorulan fen bilimleri sorularından oluşmaktadır. Çalışmada LGS soruları kendi içerisinde değerlendirilirken örnek soruların da aylara göre değerlendirmesi yapılmıştır. Daha sonra örnek sorular ile LGS sorularının beraber değerlendirilmesi yapılmıştır. Veriler analiz edilirken uzman görüşü alınmıştır. 2022 yılında sorulan LGS fen bilimleri soruları ile 2021-2022 yılında MEB tarafından yayınlanan örnek fen bilimleri soruları YBT'nin bilişsel süreç boyutuyla değerlendirildiğinde soruların çoğunlukla alt düzey bilişsel basamaklara ait olduğu, bilgi boyutuyla değerlendirildiğinde ise soruların daha çok kavramsal basamakta yer aldığı bulgularına ulaşılmıştır. Bilgi boyutuna bakıldığında üst bilişsel bilgi basamağında hiç bir soruya rastlanılmamıştır. Olgusal bilginin; hatırlama basamağında %3, anlama basamağında %13 ve çözümleme basamağında %2 soru sorulduğu bilgisine ulaşılmıştır. Kavramsal bilginin; anlama basamağında %48, uygulama basamağında %1 ve çözümleme basamağında % 4 soru sorulduğu bilgisine ulaşılmıştır. İşlemsel bilginin; anlama basamağında %1, uygulama basamağında %3 ve çözümleme basamağında %25 soru sorulduğu bilgisine ulaşılmıştır. Ayrıca bilişsel süreç boyutunda değerlendirme ve yaratma basamağında da hiç bir soru bulunmamaktadır. Tüm bu bulgular incelendiğinde hem yayınlanan örnek fen bilimleri soruları, hem de LGS sorularının YBT açısından homojen olarak dağılmadığı ve soru düzeylerinin yetersiz olduğu tespit edilmiştir. Gerek örnek fen bilimleri soruları gerekse LGS'de yer alan fen bilimleri sorularının YBT açısından dengeli dağılım gösterecek şekilde hazırlanması önerilmektedir. YBT'nin üst bilişsel basamaklarını da göz önünde bulundurarak soruların sorulması tavsiye edilmektedir. Sorulan sorularda üst düzey düşünmeyi ortaya çıkaracak bilişsel alan basamaklarına ağırlık verilebilir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the sample science questions published by the Ministry of National Education for the 8th grades in the 2021-2022 academic year and the science questions asked in the 2022 LGS (High School Transition System) according to the knowledge and cognitive process dimensions of the Revised Bloom's Taxonomy. In the study, document analysis, one of the qualitative research methods, was conducted and content analysis was performed. In the study, 80 sample science questions and 20 LGS questions were used. In the process of collecting and analyzing the data, the sample science questions published by the Ministry of National Education in the 2021-2022 academic year and the science questions asked in the LGS for that period were used. In the study, while LGS questions were evaluated within themselves, sample questions were evaluated according to months. Then, the sample questions and LGS questions were evaluated together. Expert opinion was taken while analyzing the data. When the LGS science questions asked in 2022 and the sample science questions published by Mone in 2021-2022 were evaluated with the cognitive process dimension of YBT, it was found that the questions mostly belonged to the lower level cognitive steps, and when evaluated with the knowledge dimension, it was found that the questions were mostly in the conceptual step. Regarding the knowledge dimension, no questions were found at the metacognitive knowledge level. Factual knowledge; 3% questions were asked at the recall stage, 13% at the comprehension stage and 2% at the analysis stage. Conceptual knowledge: 48% questions were asked at the comprehension stage, 1% at the application stage and 4% at the analysis stage. Procedural knowledge: 1 question was asked at the comprehension stage, 3% at the application stage and 25% at the analysis stage. In addition, there were no questions in the evaluation and creation steps of the cognitive process dimension. When all these findings were analyzed, it was determined that both the sample science questions and the LGS questions were not homogeneously distributed in terms of CLT and the question levels were insufficient. It is recommended that both the sample science questions and the science questions in LGS should be prepared in a way to show a balanced distribution in terms of CLT. It is recommended to ask questions by taking into consideration the higher cognitive levels of the STS. Cognitive domain steps that will reveal higher level thinking can be emphasized in the questions asked.