Fen bilimleri öğretmenlerinin temel ilk yardım bilgi düzeyleri ve fen öğretim programındaki ilk yardım eğitimine ilişkin görüşlerinin belirlenmesi
Determination of science teachers' basic first aid knowledge levels and their views on first aid education in science curriculum
  1. Tez No: 924058
  2. Yazar: NURCAN ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CANAN DİLEK EREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
İlk yardım gerektiren durumlarla karşılaşma olasılığı herkes için mümkün olmakla birlikte, okullarda bu tür durumların yaşanma ihtimali daha yüksektir. Ortaokuldaki çocukların hareketli olmaları ve tehlikeleri fark etme becerilerinin yeterince gelişmemiş olması kaza veya yaralanmalara neden olabilir. Bu nedenle, öğretmenlerin ilk yardım bilgisine sahip olması, kaza ve yaralanmalarda bilinçli müdahalelerde bulunarak olası risklerin önlenmesi açısından önemlidir. Ayrıca ilk yardım yapılıncaya kadar öğrencilerin, yanlış adımlar atarak durumlarını kötüleştirebileceği unutulmamalıdır. Öğrencilerin kaza ve yaralanmalarda yapabilecekleri hatalı müdahaleler, fen öğretim programlarında ilk yardım eğitiminin önemini ortaya koymaktadır. Bu araştırma, fen bilimleri öğretmenlerinin temel ilk yardım bilgi düzeylerini ve fen öğretim programındaki ilk yardım eğitimi ile ilgili bilgi, kazanım ve materyallere ilişkin görüşlerini belirlemeyi amaçlamaktadır. Araştırma, kolay ulaşılabilir örnekleme ile seçilen 350 fen bilimleri öğretmeninin katıldığı bilgi düzeyi testi ve maksimum çeşitlilik örneklemesiyle seçilen 20 öğretmenle yapılan yarı yapılandırılmış görüşmelerden elde edilen verilerle gerçekleştirilmiştir. Karma yönteminin kullanıldığı çalışmada, nicel veriler“İlk Yardım Bilgi Düzeyi Testi ”aracılığıyla toplanmıştır. Nitel veriler, görüşme sorularına verilen yanıtların analizi ile elde edilmiştir. Nicel bulgulara göre, fen bilimleri öğretmenlerinin ilk yardım bilgi puanlarının orta düzeyde olduğu saptanmıştır. Öğretmenlerin ilk yardım bilgi düzeyleri ile ilk yardım eğitimi alma; eğitimin yılı, süresi, tekniği ve ilk yardım güncel bilgileri takip etmeleri arasında anlamlı bir ilişki olduğu; ilk yardım deneyimi ile anlamlı bir ilişki olmadığı belirlenmiştir. Nitel bulgulara göre, öğretmenler fen öğretim programında; öğrencilerin aldığı ilk yardım eğitiminin, ilk yardım kazanımlarının ve kaynak/materyallerin yetersiz olduğunu belirtmişlerdir. Bulgular, öğretmen ve öğrencilerde etkili bir ilk yardım eğitimi için mevcut programların yeniden değerlendirilmesi ve geliştirilmesi gerektiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
While it is possible for anyone to encounter situations requiring first aid, such situations are more likely to occur in schools. Children in secondary school are mobile and their ability to recognize hazards is underdeveloped, which can lead to accidents or injuries. Therefore, it is important for teachers to have first aid knowledge in order to prevent possible risks by making conscious interventions in accidents and injuries. It should also be remembered that until first aid is administered, students may worsen their condition by taking the wrong steps. Erroneous interventions that students may make in accidents and injuries reveal the importance of first aid education in science curricula. This study aims to determine the basic first aid knowledge levels of science teachers and their views on the knowledge, outcomes and materials related to first aid education in the science curriculum. The study was conducted with the data obtained from the knowledge level test in which 350 science teachers selected by convenience sampling participated and semi-structured interviews with 20 teachers selected by maximum diversity sampling. In this mixed method study, quantitative data were collected through the“First Aid Knowledge Level Test”. Qualitative data were obtained by analyzing the responses to the interview questions. According to the quantitative findings, science teachers' first aid knowledge scores were found to be at a moderate level. According to the qualitative findings, teachers stated that the first aid education, first aid outcomes and resources/materials in the science curriculum were inadequate. The findings suggest that existing programs need to be re-evaluated and improved for effective first aid training for teachers and students.