Energy management strategy and nature-inspired methods for integrating renewable energy system considering cost and renewability
Maliyet ve yenilenebilirlik göz önünde bulundurularak yenilenebilir enerji sisteminin entegrasyonu için enerji yönetim stratejisi ve doğadan esinlenen yöntemler
  1. Tez No: 924085
  2. Yazar: OMAR HUSAIN ALYATAEM
  3. Danışmanlar: DR. HÜSEYİN KÖSE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: OSTİM TEKNİK ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Dünyanın yenilenebilir enerji kaynaklarına daha fazla bağımlı hale gelmesiyle birlikte enerji yönetimi kritik bir zorluk haline geliyor. Güvenilir, dayanıklı ve sürdürülebilir güç kaynağı sağlarken yenilenebilir enerji sistemlerinin entegrasyonunu optimize etmek için etkili stratejilere ihtiyaç vardır. Doğadan ilham alan yöntemler bu zorluğun üstesinden gelme konusunda umut vaat ediyor. Sürü zekası, evrimsel algoritmalar ve biyomimikri gibi teknikler karmaşık enerji sistemlerinin modellenmesine, üretim ve dağıtımın optimize edilmesine ve dinamik koşullara uyum sağlanmasına yardımcı olabilir. Örneğin, WOA dağıtılmış enerji kaynaklarını planlamak için kullanılabilirken, insan beyninden ilham alan sinir ağları yenilenebilir enerji üretimindeki dalgalanmaları tahmin edebilir. Doğadan ilham alan yaklaşımları enerji yönetimi stratejilerine dahil ederek yenilenebilir enerji sistemleri, kesinti, belirsizlik ve yenilenebilirlik ihtiyacı gibi faktörleri hesaba katarak daha iyi entegre edilebilir. Bu, yenilenebilir kaynakların doğal avantajlarından yararlanan daha verimli, güvenilir ve sürdürülebilir enerji ağlarına yol açabilir. Bu alandaki daha fazla araştırma ve geliştirme, yenilenebilir enerji geleceğine geçişi hızlandırma potansiyeline sahiptir.
Özet (Çeviri)
Energy management is a critical challenge as the world transitions to greater reliance on renewable energy sources. Effective strategies are needed to optimize the integration of renewable energy systems while ensuring reliable, resilient, and sustainable power supply. Nature-inspired methods have shown promise in addressing this challenge. Techniques such as swarm intelligence, evolutionary algorithms, and biomimicry can help model complex energy systems, optimize generation and distribution, and adapt to dynamic conditions. For example, WOA can be used to schedule distributed energy resources, while neural networks inspired by the human brain can predict fluctuations in renewable energy generation. By incorporating WOA approaches into rule-based energy management strategies, renewable energy systems can be better integrated while accounting for factors like intermittency, uncertainty, and the need for renewability. This can lead to more efficient, reliable, and sustainable power networks that leverage the inherent advantages of renewable sources which results in reduction in COE (0.0836) and increasing of REF by 50%. Further research and development in this area has the potential to accelerate the transition to a renewable energy future.