Exploring consumers attitude towards luxury consumption: A case on gen-Z consumers in Dubai
Lüks tüketimine yönelik tüketici tutumlarının keşfi: Dubai'deki Z kuşağı tüketicileri üzerine bir ı̇nceleme
- Tez No: 924134
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HANDAN ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: OSTİM TEKNİK ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu çalışma, Dubai'deki Z Kuşağı (Gen-Z) tüketicilerinin lüks tüketime yönelik tutumlarını, özellikle benzersiz davranışlarını, tercihlerine ve motivasyonlarına odaklanarak incelemektedir. Lüks markalar için küresel bir merkez olan Dubai, Z Kuşağı tüketicileri ile bölgedeki lüks pazarı arasındaki etkileşimi keşfetmek için benzersiz bir bağlam sunmaktadır. Araştırma, tüketici davranışlarının temel yönlerini inceleyerek bu davranışları etkileyen faktörleri ve bunları açıklayan teorik çerçeveleri ele almaktadır. Dubai'deki Z Kuşağı tüketicilerinin değerleri, hedefleri ve lükse dair algıları gibi ayırt edici özelliklerini vurgulamaktadır. Ayrıca, lüks ürünlerin ve markaların özellikleri, lüksün algılanan değeri ve bu demografik grubu lüks tüketime yönlendiren motivasyonlar değerlendirilmektedir. Bu araştırmanın amaçları şunlardır: • Dubai'deki Z Kuşağı tüketicilerinin lüks tüketime yönelik davranış kalıplarını keşfetmek. • Lüks ürünler ve markalara yönelik tutumlarını şekillendiren faktörleri belirlemek. • Z Kuşağı tüketicilerinin lüksü nasıl algıladığını ve bunun satın alma kararları üzerindeki etkisini analiz etmek. • Bu tüketici segmentini cezbeden lüks marka özelliklerini değerlendirmek. • Pazarlamacılar ve lüks markalar için Z Kuşağı tüketicileriyle daha etkili bir şekilde etkileşim kurmalarına yönelik pratik içgörüler sunmak. Bu araştırma, Dubai'deki Z Kuşağı tüketicilerini hedefleyen lüks markalara yönelik pratik içgörüler sunarak tüketici davranışı ve lüks tüketimi üzerine mevcut bilgi birikimine katkıda bulunmayı amaçlamaktadır. Kültürel, sosyal ve bireysel faktörleri ele alarak bu grubu etkileyen dinamikleri ortaya koymakta ve dünyanın en canlı ve hızla büyüyen lüks merkezlerinden birinde lüks pazarının gelecekteki yönü hakkında önemli bulgular sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study investigates the attitudes of Generation Z (Gen-Z) consumers in Dubai toward luxury consumption, with a focus on their unique behaviors, preferences, and motivations. As a global center for luxury brands, Dubai provides a unique context to explore the interaction between Gen Z consumers and the luxury market in the region. The research examines key aspects of consumer behavior, including the factors that influence it and the theoretical frameworks that explain these behaviors. It highlights the distinct characteristics of Gen Z consumers in Dubai, such as their values, aspirations, and perceptions of luxury. Additionally, the study assesses the features of luxury products and brands, the perceived value of luxury, and the motivations driving luxury consumption among this demographic. The objectives of this research are as follows: • To explore the behavioral patterns of Gen-Z consumers in Dubai regarding luxury consumption. • To identify the factors shaping their attitudes toward luxury products and brands. • To analyze how Gen-Z consumers perceive the value of luxury and its impact on their purchasing decisions. • To evaluate the features of luxury brands that attract this consumer segment. • To provide practical insights for marketers and luxury brands to engage more effectively with Gen-Z consumers. This research aims to contribute to the existing body of knowledge on consumer behavior and luxury consumption by offering practical insights for luxury brands targeting Gen Z in Dubai. By addressing the cultural, social, and individual factors that influence this group, the study sheds light on the future direction of the luxury market in one of the world's most vibrant and fast-growing luxury hubs.