Yapılandırmacı yaklaşımın ders kitaplarına yansıması: 2018-2024 yılları arasında uygulanan 5. sınıf sosyal bilgiler ders kitaplarının incelenmesi
Reflection of constructivist approach on textbooks: Examination of 5th grade social studies textbooks applied between 2018-2024
  1. Tez No: 924237
  2. Yazar: ATAKAN ATA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DURSUN DİLEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sinop Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmada, yapılandırmacı yaklaşımın ders kitaplarındaki uygulamalarını incelemek amacıyla 2018-2024 yılları arasında yayımlanan 5. sınıf Sosyal Bilgiler ders kitapları ve öğretim programları ele alınmıştır. Yapılandırmacı yaklaşım, bilginin keşfedilmesi, dönüştürülmesi, sorgulanması ve yeniden yapılandırılması süreçlerini temel alarak 2005 yılında ders kitaplarına entegre edilmeye başlanmıştır. Bu yaklaşım, öğrenci merkezli bir eğitim anlayışını benimsemiş ve öğretim programlarına dahil olan beceri alanları ile öğrenci etkinliklerinin bu anlayışa uygun olarak hazırlanmasına öncülük etmiştir. Eğitimin amacı, öğrencilere topluma faydalı, uyum sağlayan bireyler yetiştirmektir. Bu bağlamda, 2018-2024 yılları arasında yayımlanan 5. sınıf Sosyal Bilgiler ders kitaplarındaki yapılandırmacı etkinliklerin uygunluk düzeyleri araştırılmıştır. Çalışmada, iki dönem arasındaki içerikler karşılaştırılarak, evren grubu 2018-2024 dönemi kitapları ve örneklem grubu ise 5. sınıf ders kitapları belirlenmiştir. Nitel analiz yöntemiyle gerçekleştirilen çalışmada, doküman incelemesi yapılarak veriler toplanmıştır. Araştırma sonucunda, 2024 yılında uygulanan 5. sınıf Sosyal Bilgiler ders kitabının yapılandırmacı anlayışa uygun etkinliklere ve içeriklere sahip olduğu belirlenmiştir. Özel yayınevlerinin kitaplarıyla yapılan karşılaştırmalarda, özel yayınevlerine ait ders kitaplarının öğrenci merkezli etkinliklere önemli ölçüde yer verdiği gözlemlenmiştir. Örneğin, E-Kare Yayıncılık'ın 5. sınıf ders kitabında öğrenci merkezli değerlendirme formları ve çeşitli soru tiplerinin bulunduğu belirlenmiştir. Öte yandan, 2018 yılında uygulanan 5. sınıf Sosyal Bilgiler ders kitabında yapılandırmacı yaklaşıma uygun etkinliklerin azlığı dikkat çekerken, Anadol Yayıncılık'ın kitabında ise yeterli sayıda etkinliğe rastlanmamıştır. Bu bulgular, eğitimin yapılandırmacı yaklaşım çerçevesinde yeniden değerlendirilmeye ihtiyaç duyduğunu göstermektedir. ANAHTAR KELİMELER:Ders Kitabı; İçerik; Keşfetme; Sosyal Bilgiler; Yapılandırmacı Anlayış. Şubat 2025, 110 Sayfa
Özet (Çeviri)
In this study, 5th grade Social Studies textbooks and curricula published between 2018-2024 were examined in order to examine the applications of the constructivist approach in textbooks. The constructivist approach began to be integrated into textbooks in 2005, based on the processes of discovery, transformation, questioning and reconstruction of knowledge. This approach adopted a student-centered educational approach and pioneered the preparation of skill areas and student activities included in the curricula in accordance with this approach. The aim of education is to raise students as individuals who are beneficial to society and adaptable. In this context, the appropriateness levels of constructivist activities in 5th grade Social Studies textbooks published between 2018-2024 were investigated. In the study, the contents between the two periods were compared, and the universe group was determined as the 2018-2024 period books and the sample group as the 5th grade textbooks. In the study, which was conducted with the qualitative analysis method, data were collected by document review. As a result of the research, it was determined that the 5th grade Social Studies textbook implemented in 2024 had activities and content that were in line with the constructivist approach. In comparisons made with the books of private publishing houses, it was observed that the textbooks of private publishing houses included student-centered activities to a significant extent. For example, it was determined that there were student-centered evaluation forms and various question types in the 5th grade textbook of E-Kare Publishing. On the other hand, while the few activities in line with the constructivist approach were striking in the 5th grade Social Studies textbook implemented in 2018, there were not enough activities in the book of Anadol Publishing. These findings show that education needs to be re-evaluated within the framework of the constructivist approach. KEYWORDS:Textbook; Content, Exploration; Social Studies; Constructivist Understanding. February 2025, 110 Page