İş tatmini olgusunun kuşaklar arası karşılaştırmalı olarak incelenmesi
Comparative analysis of job satisfaction across generations
- Tez No: 924239
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YASEMİN YURTOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ufuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışma,“İş Tatmini Olgusunun Kuşaklar Arası Karşılaştırılmalı Olarak İncelenmesi”konusunu ele almaktadır. Araştırma, X, Y ve Z kuşağı çalışanlarının iş tatmin düzeylerini araştırmak ve karşılaştırmak amacıyla gerçekleştirilmiştir. Katılımcı sayısı 505 olan bu araştırmada, dünyada kabul görmüş Minnesota İş Tatmin Ölçeği kullanılarak bireysel çalışma olanağı, işinde çeşitlilik, saygınlık, idarenin tarzı, vicdani sorumluluk, işin kolaylığı, faydalı olma fırsatı, yetki, karar verici olma, ücret, ödüllendirme-terfi, özgür irade, inisiyatif kullanma, çalışma şartları, çalışma arkadaşları ile iletişim, takdir edilme ve başarı duygusu gibi faktörler bakımından kuşaklar arasında iş tatmini düzeylerinde anlamlı farklar bulunmuştur. Araştırmada, X kuşağı çalışanlarının iş meşguliyetleri ile ilgili memnuniyet düzeylerinin diğer kuşaklara göre daha yüksek olduğu ve bu durumun iş güvenliği ve istikrar arayışları ile ilişkili olduğu tespit edilmiştir. Y kuşağı çalışanlarının ise işlerinin kendilerini meşgul etmesi konusunda en düşük memnuniyet düzeyine sahip grup olduğu görülmüştür. Bu durum, Y kuşağının iş-yaşam dengesi, esneklik ve anlamlı iş beklentilerinin karşılanmamasıyla açıklanabilir. Z kuşağı çalışanlarının iş memnuniyeti düzeylerinin ise Y kuşağından daha yüksek olduğu ve teknolojik olanaklar ile esnek çalışma şartlarına verilen önemin bu durumu etkilediği ortaya çıkmıştır. Çalışmada, X, Y ve Z kuşakları çalışanlarının iş tatmin düzeyleri arasında farklılıklar olduğu ve bu farklılıkların iş yerindeki beklentiler ve değerlerle ilişkili olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study addresses the topic of“Comparative Analysis of Job Satisfaction Across Generations.”The research was conducted with the aim of investigating and comparing the job satisfaction levels of employees from Generation X, Y, and Z. In this study, which included 505 participants, significant differences were found in job satisfaction levels among the generations regarding factors such as individual work opportunities, job variety, respect, management style, conscientious responsibility, job ease, opportunity to be useful, authority, decision-making, salary, reward-promotion, free will, initiative usage, working conditions, communication with coworkers, appreciation, and sense of achievement using the globally accepted Minnesota Satisfaction Questionnaire. The research found that Generation X employees had higher levels of satisfaction with their job engagements compared to other generations, which was associated with their search for job security and stability. Generation Y employees, on the other hand, were found to be the group with the lowest satisfaction levels regarding their job engagements, which can be explained by the unmet expectations of work-life balance, flexibility, and meaningful work. Generation Z employees, however, had higher job satisfaction levels than Generation Y, influenced by the emphasis on technological opportunities and flexible working conditions. The study determined that there are differences in job satisfaction levels among Generation X, Y, and Z employees, and these differences are related to workplace expectations and values.