Ankara'daki bir üniversite idari personelinin ağız ve diş sağlığı hizmetlerine dair tercihlerini etkileyen bazı faktörlerin kesikli seçim deneyi ile incelenmesi
Investigation of some factors affecting the preferences of a university administrative staff in Ankara for oral and dental health services by discrete choice experiment
- Tez No: 924320
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHMUT SAADİ YARDIM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 232
Özet
Bu çalışmada Kesikli Seçim Deneyi (KSD) yöntemi kullanılarak Hacettepe Üniversitesi Beytepe Yerleşkesinde çalışan idari personelin ağız ve diş sağlığı hizmetlerine dair tercihlerini etkileyen bazı faktörlerin belirlenmesi, ödeme istekliliğinin hesaplanması ve bu faktörlere verilen önemin saptanması amaçlanmıştır. Bu amaçla Nisan-Mayıs 2024 tarihlerinde 375 idari personelden sosyodemografik özellikler, ağız ve diş sağlığı özellikleri ve KSD yöntemiyle oluşturulan ağız ve diş sağlığı hizmetlerine dair tercihlerle ilgili, gözlem altında anket şeklinde veri toplanmıştır. KSD, herhangi bir mal veya hizmetin özellikleri ile tanımlanmasına, bireyin bir ürün ya da hizmete ne ölçüde önem verdiğinin bu özelliklerin doğasına ve düzeylerine bağlı olduğu varsayımına dayanan bir yöntemdir. Bu çalışmaya katılanların %53,48'i kadındır; ortanca yaş 44'tür, 1. ve 3. çeyreklik değerler sırayla 38 ve 52'dir. Katılımcıların ortanca eşdeğer hanehalkı kullanılabilir geliri 30.769,23 TL olup 1. ve 3. çeyreklik değerler sırayla 22.761,90 TL ve 40.000,00 TL'dir. Dişlerini günde en az 2 kez fırçalayanlar katılımcıların %53,76'sı, diş fırçasını 3 ayda bir ve daha sık değiştirenler %59,01'i, ağız gargarasını 2-3 günde bir ve daha sık kullananlar %21,62'si, diş ipi/arayüz fırçasından en az birini kullananlar %46,76'sıdır. Ağız ve diş sağlığı hizmetlerine dair özelliklere ait düzeylerin koşullu lojistik regresyon analizi yapılıp marjinal ödeme istekliliği (MWTP) incelendiğinde katılımcıların en çok önem verdiği özellik, uzmanlık gerektiren hizmetin sağlanması [MWTP (%95 GA) 398,16 TL (194,59 – 1972,44 TL)] olmuştur ve sırayla kliniğin temizliği, hekimin ilgililiği, tedaviye başlanma zamanı, hekimin açıklamasının anlaşılırlığı ve katılım payı gelmektedir. Modele yaş, cinsiyet, eşdeğer hanehalkı kullanılabilir geliri, merkez tercihi ve alkol kullanımı değişkenleri eklendiğinde bu önem sırasında hekimin ilgililiğinin iki sıra geriye düştüğü saptanmıştır. Karar vericilerin toplumun ağız ve diş sağlığına yönelik önem verdikleri hususları bilmeleri, toplumun sağlık hizmetlerine katılımını artırmaları ve sunulan hizmetin niteliğinin artırılması bakımından önemlidir. Bu bilgi aynı zamanda kaynakların dağıtımında da bir değişken olarak ele alınabilir ve kaynaklar daha doğru bir şekilde dağıtılabilir, ancak maliyet-kazanç analizinden elde edilen bilginin karar almada tek başına yeterli olmadığı göz önünde bulundurulmalıdır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine some factors affecting the preferences of administrative staff working at Hacettepe University Beytepe Campus for oral and dental health services, to calculate the willingness-to-pay and to determine the importance given to these factors by using the Discrete Choice Experiment (DCE) method. For this purpose, data were collected from 375 administrative staff on sociodemographic characteristics, oral and dental health characteristics, and preferences for oral and dental health services formed by the DCE method in the form of a questionnaire under observation in April-May 2024. DCE is a method based on the identification of a good or service by its attributes and the assumption that the extent to which an individual values a product or service depends on the nature and level of these attributes. In this study, 53.48% of the participants were women; the median age was 44 years, with the 1st and 3rd quartile values 38 and 52, respectively. The median equivalised disposable income of the participants is 30,769.23 TL and the 1st and 3rd quarter values are 22,761.90 TL and 40,000.00 TL, respectively. Among the participants, 53.76% brush their teeth at least twice a day, 59.01% change their toothbrush every 3 months or more frequently, 21.62% use mouthwash every 2-3 days or more frequently, and 46.76% use at least one of dental floss/interface brush. When the conditional logistic regression analysis of the levels of the characteristics of oral and dental health services was performed and the marginal willingness-to-pay (MWTP) was analysed, the most important characteristic of the participants was the provision of services requiring expertise [MWTP (95% CI) 398.16 TL (194.59 - 1972.44 TL)], followed by the cleanliness of the clinic, the relevance of the physician, the time to start the treatment, the clarity of the physician's explanation and the share of participation. When age, gender, equivalised disposable income, centre preference and alcohol use variables were added to the model, it was found that the relevance of the physician dropped two places in this order of importance. It is important for decision-makers to know the importance of oral and dental health in the community to increase the participation of the community in health services and to improve the quality of the services provided. This information can also be considered as a variable in the allocation of resources and resources can be allocated more accurately; however, it should be taken into consideration that the information obtained from cost-benefit analysis is not sufficient alone in taking decision.