Epididimal rat spermi kriyoprezervasyonunda sulandırıcıya ilave edilen L-glutathione ve alpha-tocopherol'ün sperm kalitesi üzerine etkileri
Effects of L-glutathione and alpha-tocopherol added to extenders on sperm quality in epididymal rat sperm cryopreservation
  1. Tez No: 924343
  2. Yazar: RAMAZAN ÖRDEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ YILDIZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğum,Jinekoloji ve Suni Tohumlama (Veterinerlik) Anabilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Sunulan çalışmada, rat sperminin dondurulabilirliği üzerine, %8 laktoz ve %23 yumurta sarısı ve %10'luk tris solüsyonu içeren sperm kriyoprezervasyon medyumuna ilave edilen farklı dozlardaki L-Glutathione (2.5 mM, 5 mM ve 10 mM) ve Alpha-Tocopherol (0.1 mM, 0.2 mM ve 0.5 mM)'ün etkileri araştırıldı. Araştırmada rat sperminin dondurulmasında antioksidan ilave edilmeyen %8 laktoz, %23 yumurta sarısı ve %10'luk tris solüsyonu karışımı kontrol grubu olarak tutuldu. Araştırmada 12-16 haftalık yaşta, 7 farklı çalışma grubunda toplam 56 adet Wistar-Albino ırkı erkek rat kullanıldı (n=8). Ratların servikal dislokasyon yöntemiyle sakrifiye edilmesiyle kaudalarından elde edilen spermler kontrol ve çalışma grubu medyumları içerisinde sulandırıldı. Kryopreserve edilen sperm payetleri 37oC'lik su banyosunda 30 saniye süreyle çözdürüldü. Dondurulup çözdürülen payetlerde motilite, ölü spermatozoon oranı, anormal akrozom oranı, plazma membran bütünlüğü, HTF (Human Tubal Fluid) içerisinde 90 dakikalık motilite dayanıklılık ve hücre apoptozu yönlerinden analizler yapıldı. Dondurma çözdürme sonrası %12.50±1.36'lik kontrol grubu ile karşılaştırıldığında en yüksek motilite %23.89±1.82 ile 0.1 mM Alpha-Tocopherol ve %28.00±2.71 ile 2.5 mM L-Glutathione gruplarında tespit edildi (p0.01).
Özet (Çeviri)
In the presented study, the effects of different doses of L-Glutathione (2.5 mM, 5 mM and 10 mM) and Alpha-Tocopherol (0.1 mM, 0.2 mM and 0.5 mM) added to sperm cryopreservation medium containing 8% lactose, 23% egg yolk and 10% tris solution on the freezability of rat sperm were investigated. In the study, a mixture of 8% lactose, 23% egg yolk and 10% tris solution without added antioxidants was kept as the control group fort he freezing of rat sperm. A total of 56 Wistar-Albino male rats (n=8) aged 12-16 weeks were used in the study in 7 different study groups. The rats were sacrificed by cervical dislocation method and the sperm obtained from their caudas were diluted in control and study group media. Cryopreserved sperm straws were thawed in a 37oC water bath for 30 seconds. Motility, dead spermatozoon rate, abnormal acrosome rate, plasma membrane integrity, 90-minute motility durability in HTF (Human Tubal Fluid) and cell apoptosis were analyzed in the frozen-thawed straws. After freezing and thawing, the highest motility was detected in the 0.1 mM Alpha-Tocopherol group with 23.89±1.82% and in the 2.5 mM L-Glutathione group with 28.00±2.71% compared to the control group with 12.50±1.36% (p0.01).