Epididimal rat spermlerinin kriyoprezervasyonunda sulandırıcıya ilave edilen melatonin ve koenzim Q10'un spermatolojik özellikler üzerine etkisi
Effects of melatonin and coenzyme Q10 added to extenders on spermatological properties in cryopreservation of epididymal rat sperms
- Tez No: 924345
- Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ YILDIZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğum,Jinekoloji ve Suni Tohumlama (Veterinerlik) Anabilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Sunulan çalışmada, rat spermlerinin dondurulabilirliği üzerine %8 laktoz monohidrat, %23 yumurta sarısı ve %10 TRİS aminometan içeren spermatozoon dondurma medyumuna ilave edilen farklı dozlardaki melatonin (0,5 mM, 1 mM, 2 mM) ve koenzim Q10 (25µM, 50µM, 75 µM)'un etkileri araştırıldı. Çalışmada rat spermatozoonlarının kriyoprezervasyonunda antioksidan ilavesiz %23 yumurta sarısı, %8 laktoz monohidrat ve %10 TRİS aminometan kombinasyonu kontrol grubu olarak kullanıldı. Araştırmada 10-16 haftalık yaşta, 7 ayrı araştırma grubunda toplamda 56 ergin Wistar Albino ırkı erkek rat kullanıldı (n=8). Ratlar anestezi sonrası servikal dislokasyonla sakrifiye edilerek, kauda epididimisler çıkarılıp spermatozoonlar elde edildi ve çalışma grubu medyumları içerisinde sulandırılıp donduruldu. Kriyopreserve edilen spermatozoonlar 37 ̊C'de su banyosunda 30 saniye (sn) süreyle çözdürüldü. Dondurulup çözdürülen payetlerde motilite, ölü spermatozoon oranı, plazma membran bütünlüğü, anormal akrozom oranı, HTF (Human Tubal Fluid) içerisinde 90 dakika (dk)'ya kadar en iyi motilite dayanıklılığı (longevity) ve apoptotik hücre oranları değerlendirildi. Dondurma çözdürme sonrası kontrol grubu (%12.90±1.34) ile karşılaştırıldığında en yüksek motilite değeri 1 mM Melatonin (%24.58±1.68) ve 25 µM Koenzim Q10 (%24.23±1.95) gruplarında tespit edildi (p0.01).
Özet (Çeviri)
In the presented study, the effects of different doses of Melatonin (0.5 mM, 1 mM, 2 mM) and Coenzyme Q10 (25 µM, 50 µM, 75 µM) added to spermatozoon freezing medium containing 8% lactose monohydrate, 23% egg yolk and 10% TRIS aminomethane on the freezability of rat spermatozoa were investigated. In the study, the combination of 23% egg yolk, 8% lactose monohydrate and 10% TRIS aminomethane without antioxidants was kept as the control group in the cryopreservation of rat spermatozoa. A total of 56 adult Wistar Albino male rats between the ages of 10-16 weeks were used in the study in 7 different research groups (n=8). Rats were sacrificed by cervical dislocation after anesthesia, cauda epididymis was removed, spermatozoa were obtained, diluted in study group media and frozen. Cryopreserved spermatozoa were thawed in a water bath at 37 °C for 30 seconds (sn). Motility, dead spermatozoon rate, plasma membrane integrity, abnormal acrosome rate, best motility durability (longevity) in HTF (Human Tubal Fluid) up to 90 minutes and apoptotic cell rates were evaluated in the frozen and thawed straws. The highest motility value was detected in the 1 mM Melatonin (24.58±1.68%) and 25 µM Coenzyme Q10 (24.23±1.95%) groups compared to the control group (12.90±1.34%) after freezing and thawing (p0.01).