Bazı yeni sentezlenen trifosfazenlerin antimikrobiyal aktiviteleri ve DNA üzerine etkileri
Antimicrobial activities and effects on DNA of some new synthesized triphosphazenes
  1. Tez No: 924397
  2. Yazar: DİLA KOYUNOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LEYLA AÇIK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
P-Cl bağında yüksek derecede reaktifliğe sahip olan klorosiklofosfazenler, farklı nükleofiller ile sübstitüsyon reaksiyonları verebilmektedir. Çalışmada, ferrosen sübstitüe yapılar ile biyouyumlu bir bileşik olan trimerik fosfazen bileşiği bir araya getirilerek sentezlenen monospirosiklotrifosfazen türevi 12 adet bileşik kullanılmıştır. Farklı patojen mikroorganizmalar üzerinde propilamin, bütilamin ve metronidazol sübstitüenti içeren bileşiklerin agar kuyu difüzyon yöntemi ile antimikrobiyal aktivitesi incelenmiştir. Antimikrobiyal aktivite gösteren bileşiklerin,mikrodilüsyon yöntemi ile MİK, MBK ve MFK değerleri tespit edilmiştir. Yapılan biyolojik aktivite çalışmaları sonucunda MİK (2500 μM), MBK (19,5 ile >2500 μM) ve MFK değerlerinin (19,5 ile 2500 μM) aralığında değiştiği gözlenmiştir. Çalışmada kullanılan bileşiklerin genelinin patojen bakteri ve mayalar üzerinde antimikrobiyal etki gösterdiği; propilamin sübstitüenti taşıyan (4a-6a)ile bütilamin sübstitüenti taşıyan (4b-6b) bileşiklerinin referans antibiyotiklerine kıyasla daha etkili antimikrobiyal aktivite gösterdiği elde edilmiştir. Antioksidan aktivitenin belirlenmesi için (4a-6a) ve (4b-6b) bileşiklerinin DPPH serbest radikalini süpürücü etkisi ile demir şelatlama aktivitesi incelenmiştir ve bileşiklerin kullanılan konsantrasyonlarda (5000-312,5 µM) herhangi bir antioksidan aktiviteye sahip olmadığı tespit edilmiştir. Ames testi yöntemi ile genotoksik aktivitesi incelenen (4a-6a) ve (4b-6b) bileşiklerinin (5000-2500 µM) konsantrasyonlarda herhangi bir genotoksik aktiviteye sahip olmadığı belirlenmiştir. Bileşiklerin plazmit DNA ile etkileşimi agaroz jel elektroforezi ile incelenmiştir. Metronidazol sübstitüe (4c-4d), (5c-5d), (6c-6d) bileşiklerinin DNA'da çift zincir kırığı oluşturarak DNA'ya hasar verdiği, 4d dışındaki tüm bileşiklerin enzim kesimini kısmen veya tamamen engellediği ve DNA üzerindeki A/A, G/G bölgelerinden bağlanmış olabileceği tespit edilmiştir. (4a-6a) ve (4b-6b) bileşiklerinin sitotoksik aktivitesi MTT yöntemi ile belirlenmiştir ve MDA-MB-231 (meme kanseri) ile Vero (epitel) hücre hatları üzerinde (50-3,1 μM) konsantrasyona bağlı olarak sitotoksik etki gösterdiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Chlorocyclophosphazenes, which have highly reactive P-Cl bonds, can give substitution reactions with different nucleophiles. In the study, 12 monospirocyclotriphosphazene derivative compounds synthesized by combining ferrocene substituted structures with trimeric phosphazene compound, a biocompatible compound, were used. Antimicrobial activity of compounds containing propylamine, butylamine and metronidazole substitutents on different pathogenic microorganisms was investigated by agar well diffusion method. MIC, MBC and MFC values of compounds showing antimicrobial activity were determined by microdilution method. As a result of the biological activity studies, it was observed that MIC (2500 μM), MBK (19,5 to >2500 μM) and MFK values (19,5 to 2500 μM) ranged. It was found that the compounds used in the study generally showed antimicrobial activity on pathogenic bacteria and yeasts; compounds carrying propylamine substituent (4a6a) and butylamine substituent (4b-6b) showed more effective antimicrobial activity compared to reference antibiotics. To determine antioxidant activity, DPPH free radical scavenging effect and iron chelating activity of compounds (4a-6a) and (4b-6b) were examined and it was determined that the compounds didn't have any antioxidant activity at the concentrations used (5000-312.5 µM). It was determined that the genotoxic activity of the compounds (4a-6a) and (4b-6b) examined with the Ames test method didn't have any genotoxic activity at concentrations (5000-2500 µM). The interaction of the compounds with plasmid DNA was investigated by agarose gel electrophoresis. It was determined that metronidazole substituted (4c-4d), (5c-5d), (6c-6d) compounds damaged DNA by creating double-strand breaks in DNA, all compounds except 4d partially or completely inhibited enzyme cleavage and may have bound to A/A, G/G regions on DNA. The cytotoxic activity of compounds (4a-6a) and (4b-6b) was determined by the MTT method and it was determined that they showed a concentration-dependent cytotoxic effect on MDA-MB-231(breast cancer) and Vero (epithelial) cell lines (50-3,1 μM).