Markalaşma ve reklamcılıkta hareketli grafiklerin kullanımı
The use of motion graphics in branding and advertising
  1. Tez No: 924438
  2. Yazar: AHMET YİĞİT YAMAK
  3. Danışmanlar: PROF. ÖZDEN PEKTAŞ TURGUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Hareketli grafikler, grafik tasarımda markalaşma ve reklamcılık süreçlerini dönüştürerek izleyici etkileşimini ve marka iletişimini yeniden şekillendirmiştir. Bu çalışma, hareketli grafiklerin tarihsel gelişiminden başlayarak, geleneksel animasyondan günümüz grafik tasarım uygulamalarına entegrasyonunu inceler. Teknolojik gelişmeler ve yazılım yenilikleriyle tasarımcılar, görsel açıdan etkileyici marka hikayeleri oluşturmak için bu araçları temel unsurlar haline getirmiştir. Çalışma, markalaşma çevresinde hareketli grafiklerin stratejik entegrasyonunu değerlendirir ve hareketli grafik kullanan örnekleri inceleyerek tutarlı ve görsel olarak etkileyici marka hikayeleri oluşturma stratejileri belirler, buna bağlı olarak hareketli grafiklerin geniş kitlelere ulaşımı, marka farkındalığı ve tüketici davranışı üzerinde olumlu etkisini gösterebilir. Bu tez, grafik tasarım bağlamında hareketli grafiklerin marka kimliklerini şekillendirme ve iletişim stratejilerini geliştirme konusundaki rolünü detaylı bir şekilde ele alır. Teorik çerçeveleri ve pratik uygulamaları birleştirerek tasarımcılara, hareketli grafikleri marka iletişiminde daha etkin kullanabilmeleri için öneriler sunar.
Özet (Çeviri)
Motion graphics have transformed branding and advertising processes in graphic design, reshaping audience engagement and brand communication. This study examines the integration of motion graphics into contemporary graphic design practices, starting from their historical development and traditional animation roots. With advancements in technology and software innovation, designers have turned these tools into fundamental elements for creating visually compelling brand stories. The study evaluates the strategic integration of motion graphics within branding and identifies strategies for crafting consistent and visually impactful brand narratives by analyzing examples that utilize motion graphics. It highlights the positive impact of motion graphics on reaching wider audiences, enhancing brand awareness, and influencing consumer behavior. This thesis delves into the role of motion graphics in shaping brand identities and improving communication strategies within the context of graphic design. By combining theoretical frameworks with practical applications, it offers recommendations for designers to use motion graphics more effectively in brand communication.