Research on the antibacterial and cytotoxic effects of four plants used for medicinal purposes in the Central African region
Orta Afrika bölgesinde tedavi amaçlı kullanılan dört bitkinin antibakteriyel ve sitotoksik etkilerinin araştırılması
  1. Tez No: 924723
  2. Yazar: AMADOU DAHIROU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE KORKMAZ GÜVENMEZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışma, Crossopteryx febrifuga benth, Khaya anthotheca, Gardenia ternifolia ve Terminalia glaucescens'in kök ve gövde kabuğundan makerasyon yöntemiyle elde edilen sekonder metabolitlerini, tüp reaksiyonları kullanarak incelemektedir. Antimikrobiyal ve sitotoksik aktiviteler, Pseudomonas aeruginosa (ATCC 27853), Enterobacter hormaechei (ATCC 700323), Bacillus spizizenii (ATCC 6633), Enterococcus casseliflavus (ATCC 700327), Staphylococcus aureus subsp. Rosenbach (ATCC 6538) ve Salmonella Typhi (ATCC 6539) üzerinde antibiogram disk testi ile değerlendirilmiştir. Sitotoksisite, NIH3T3 fare fibroblast hücrelerinde MTT testi kullanılarak analiz edilmiştir. Terminalia glaucescens ve Crossopteryx febrifuga Benth kabuk ekstreleri, dört bakteri türüne karşı antimikrobiyal aktivite göstermiştir: Enterobacter hormaechei (3 ± 2 cm), Bacillus spizizenii (5 ± 2 cm), Staphylococcus aureus (5 ± 2 cm) ve Salmonella Typhi (3 ± 2 cm). Khaya anthotheca ve Gardenia ternifolia ekstreleri ise yalnızca iki bakteri türüne karşı aktivite göstermiştir: Enterobacter hormaechei (4 ± 2 cm) ve Bacillus spizizenii (5 ± 2 cm). En güçlü ekstreler, makerasyon (hidro-metanol %90) yöntemiyle elde edilmiş ve hücre büyümesini %19 oranında inhibe etmiştir. Süperkritik su ekstraksiyonu (125°C, 60 ATM) ise en düşük sitotoksisiteyi göstermiştir. Daha yüksek ekstrakt konsantrasyonları, artan inhibisyon ile korelasyon göstermiş olup, bitki E ekstreleri 1 g/ml konsantrasyonda en güçlü etkiyi göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This study investigates the secondary metabolites of the root and stem bark of Crossopteryx febrifuga benth, Khaya anthotheca, Gardenia ternifolia, and Terminalia glaucescens, obtained through maceration, using tub reactions. Antimicrobial and cytotoxic activities were assessed using antibiogram disc tests on Pseudomonas aeruginosa (ATCC 27853), Enterobacter hormaechei (ATCC 700323), Bacillus spizizenii (ATCC 6633), Enterococcus casseliflavus (ATCC 700327), Staphylococcus aureus subsp. Rosenbach (ATCC 6538), and Salmonella Typhi (ATCC 6539). Cytotoxicity was evaluated using the MTT assay on NIH3T3 mouse fibroblast cells. Extracts from the bark of Terminalia glaucescens and Crossopteryx febrifuga Benth exhibited antimicrobial activity against four bacterial strains, notably Enterobacter hormaechei (3 ± 2 cm), Bacillus spizizenii (5 ± 2 cm), Staphylococcus aureus (5 ± 2 cm), and Salmonella Typhi (3 ± 2 cm). Extracts from Khaya anthotheca and Gardenia ternifolia demonstrated activity against only two strains: Enterobacter hormaechei (4 ± 2 cm) and Bacillus spizizenii (5 ± 2 cm). The most potent extracts were obtained via maceration (hydromethanol 90%), inhibiting cell growth by 19%, whereas supercritical water extraction (125°C, 60 ATM) resulted in the lowest cytotoxicity. Higher extract concentrations correlated with increased inhibition, with plant E extracts exhibiting the strongest effect at 1 g/ml.