Takım sporcularında yorgunluğun yön değiştirme hızı, yön değiştirme açığı ve reaktif çeviklik üzerine etkisinin cinsiyete göre incelenmesi
The investigation of the effect of fatigue on change of direction speed, change of direction deficit and reactive agility in team sports athletes by sex
- Tez No: 924773
- Danışmanlar: PROF. DR. TAHİR HAZIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmanın amacı, takım sporcularında yorgunluğun yön değiştirme hızı (YDH), yön değiştirme açığı (YDA) ve reaktif çeviklik (RÇ) üzerine etkisini cinsiyete göre incelemektir. Çalışmaya en az 3 yıldır antrenman yapan ve/veya en az bir senemüsabık olan 18-35 yaş arası takım sporcularından 13 kadın ve 15 erkek gönüllü olarak katılmıştır.Katılımcılar ölçüm ve testler için en az 48 saat ara ile 3 kez performans laboratuvarına davetedilmişlerdir. İşlevsel Çeviklik Kısa Süreli Yorgunluk Protokolü öncesi ve sonrasında rastgele sıra ile 10 m doğrusal sprint testi veya RÇ veya YDH testleri yapılmıştır. Hem RÇ hem de YDH için Y-Çeviklik parkuru kullanılmıştır. Katılımcılar RÇ için Y-Çeviklik parkurunda görsel uyarana(ışık) karşı, YDH için planlı olarak yön değiştirmişlerdir. Tüm değişkenlerin normal dağılıma uyumu Kolmogorov-Smirnov Testi ile kontrol edilmiştir. Cinsiyetler arasındaki farklar için Bağımsız Gruplarda t-Testi kullanılmıştır. Yorgunluk ve cinsiyetin bağımlı değişkenler (YDH,RÇ, YDA) üzerine etkisi 2 (Cinsiyet) x 2 (Yorgunluk Öncesi/Sonrası) İki Yönlü Karışık Desen Varyans Analizi ile belirlenmiştir. Yorgunluğun YDH üzerinde anlamlı bir etkisi saptanmamıştır(p = 0,139). Erkeklerde YDH kadınlardan yüksektir (p = 0,000). YDH için Cinsiyet x Yorgunluk etkileşimi anlamlı değildir (p = 0,236). Hem yorgunluğun hem de cinsiyetin RÇ üzerine etkisiönemli bulunmuştur (sırasıyla p = 0,014; p=0,000). RÇ için Cinsiyet x Yorgunluk etkileşimi anlamlı değildir (p = 0,437). Yorgunluğun YDA üzerinde etkisi anlamlı bulunmuştur (p = 0,000).Cinsiyetin yön değiştirme açığı üzerine etkisi anlamlı değildir (p > 0,005). YDA için Cinsiyet xYorgunluk etkileşimi anlamlı bulunmamıştır (p = 0,574). Bu çalışmanın bulguları YDH'nin yorgunluktan etkilenmediğini ancak RÇ ve YDA'nın etkilendiğini göstermiştir. Bulgular aynı zamanda YDH ve RÇ'nin cinsiyete göre değiştiğini ancak YDA'nın değişmediğini de göstermiştir. Ek olarak yorgunluğa bağlı olarak YDH, RÇ ve YDA'da meydana gelen değişimler cinsiyetler arasında benzerdir.
Özet (Çeviri)
The aim of thds study ds to dnvestdgate the effect of fatdgue on change of ddrectdon speed (CODS), change of direction deficit (CODD) and reactive agility (RA) in team sports athletes according to sex. A total of 13 female and 15 male volunteers, aged 18-35 years, who had been training for at least three years and/or had competed for at least one year, participated in the study. Participants were invited to the performance laboratory three times for measurements and testing, with at least 48 hours between each session. Before and after Functional Agility Short-Term Fatigue Protocol, 10-meter linear sprint tests, RA tests or CODS tests were conducted in a randomized order. The Y -Agility track was used for both RA and CODS assessments. For RA, participants changed direction in response to a visual stimulus (light) on the Y -Agility test, whereas for CODS, they changed direction in a planned manner. The normality of all variables was verified using the Kolmogorov-Smirnov Test. Differences between sex were assessed using the Independent Samples t-Test. The effects of Sex x Fatigue on the dependent variables (CODS, RA, CODD) were determined using a 2 (Sex) x 2 (Pre/Post Fatigue) Two-Way Mixed Design ANOVA. Fatigue did not have a significant effect on CODS (p = 0,139). Males exhibited significantly higher CODS than females (p = 0,000). The interaction between Sex x Fatigue on CODS was not significant (p = 0,236). Both fatigue and gender had significant effects on RA (p = 0,014 and p = 0.000,respectively). The Sex x Fatigue interaction for RA was not significant (p = 0,437). Fatigue had a significant effect on CODD (p = 0,000). The effect of sex on CODD was not significantly (p >0,05). The Sex x Fatigue interaction on CODD was not significant (p = 0.574). The findings of this study indicated that CODS was not affected by fatigue, whereas RA and CODD were influenced by fatigue. The results also demonstrated that CODS and RA differed according to sex, while CODD did not. Furthermore, the changes in CODS, RA, and CODD due to fatigue were similar between sex.