Babaların çocuk bakımına katılımının babalık algısı ve bağlanma açısından incelenmesi: Bir odak grup çalışması
Examining fathers' participation in child care in terms of paternity perception and attachment: A focus group study
- Tez No: 924774
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DEMET GÜLALDI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu araştırma, 1-12 aylık bebeklere sahip babaların bebek bakımına katılım düzeyleri ve baba-bebek bağlanma süreçleri ile ilgili deneyimlerini incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırma, Giresun ve İstanbul illerinde 153 baba ile yapılmış olup, babaların bakım süreçlerine katılımı ile baba-bebek bağlanma düzeylerini ölçmek için Kişisel Bilgi Formu, Baba-Bebek Bağlanma Ölçeği ve Bebek Bakımına Katılım Soru Formu kullanılmıştır. Ayrıca, 16 baba ile gerçekleştirilen odak grup çalışmasında, babaların babalık rolüne, kendi babalarıyla ilişkilerine, bebek bakımı sürecine ne kadar hâkim olduklarına dair nitel veriler toplanmıştır. Araştırmada ölçekler ile elde edilen veriler SPSS 26.0 paket programında analiz edilmiştir. İkili grup karşılaştırmaları için T testi, ikiden fazla grubun karşılaştırılması için ANOVA testleri uygulanmıştır. İkiden fazla grubun karşılaştırılması sonucu oluşan anlamlı farkın nedeni olan gruplar Tukey HSD ile belirlenmiştir. Ölçeklerin güvenilirlik değerlerini belirlemek için Cronbach Alpha analizi yapılmış olup, 0.70'in üzerinde belirlenmiş ve ölçeklerin birbirleriyle arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla Pearson Korelasyon analizi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This research aims to examine the involvement levels of fathers with infants aged 1-12 months in infant care and their experiences related to father-infant bonding processes. The study was conducted with 153 fathers from Giresun and Istanbul, using the Personal Information Form, the Father-Infant Bonding Scale, and the Infant Care Participation Questionnaire to measure the fathers' participation in care processes and the levels of father-infant bonding. Additionally, qualitative data was collected through a focus group study with 16 fathers, which explored their views on fatherhood, their relationships with their own fathers, and how well they felt they managed the infant care process. The data obtained from the scales were analyzed using SPSS 26.0 software. Ttests were applied for binary group comparisons, and ANOVA tests were used for comparisons involving more than two groups. Significant differences resulting from the comparisons of more than two groups were identified using Tukey HSD. Cronbach Alpha analysis was performed to determine the reliability values of the scales, which were found to be above 0.70, and Pearson Correlation analysis was conducted to determine the relationships between the scales.