Kırıkkale Güneydoğusu senozoyik yaşlı kayaçların foramanifer mikropaleontolojisi
Foraminiferous micropaleontology of cenozoic rocks Southeast of Kırıkkale
- Tez No: 924813
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ASLI KARABAŞOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Kırıkkale güneydoğusunda; Ceritkale ve Hacıaliobası civarında transgresif özellikli Çevirme Formasyonu'nun sığ kesimlerinde yüzeyleyen kireçtaşları yeralmaktadır. Dulkadirli Kireçtaşı Üyesi olarak adlandırılan birim Nummulites ve mercan, gastropod ve bivalvia kavkıları içeren, gri renkli, orta-kalın katmanlı, kumlu-siltli ve masif kireçtaşlarından oluşur ve Çevirme Formasyonu ile yanal-düşey yönde geçişlidir. Arazi çalışmalarında 40 adet örnek toplanmış, alınan örneklerin paleontolojik değerlendirmeleri sonucunda Alveolina pasticillata, Gyroidinella magna, Sphaerogypsina globula, Neorotalia vienotti, Valvulina orali, Nummulites sp., Ornatorotalia sp., Operculina sp., Valvulammina sp., Textulariidae, Miliolidae'den oluşan foraminifer topluluğu saptanmıştır. Saptanan foraminiferlerin sistematik tanımlamaları yapılmıştır. Folk ve Dunham sınıflandırmalarına göre kireçtaşları istiftaşı ve bağlamtaşı olarak sınıflandırılmıştır. Çalışma alanında bulunan fosillerin yaşları ve jeolojik süreçleri detaylı olarak incelenmiştir. Fosil faunasına göre Çevirme Formasyonu'nun iyi korunmuş denizel ortamın ürünü olduğu saptanmıştır. Fosil faunası, bentik foraminiferler ve nummulitler gibi türleri içerir. Bu türler genellikle sığ denizel ortamlarda, özellikle kıta sahanlığı ve kıyı bölgelerinde bulunur. Bu nedenle, Çevirme Formasyonu'nun kıta sahanlığı veya kıyı ortamında oluşmuş olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the southeast of Kırıkkale; in the shallow sections of the transgressive Çevirme Formation located around Ceritkale and Hacıaliobası, there are limestones that outcrop. The unit, named the Dulkadirli Limestone Member, consists of gray-colored, medium to thick-bedded, sandy-silty, and massive limestones containing Nummulites and coral, gastropod, and bivalve shells, and is laterally and vertically transitional with the Çevirme Formation. During the field studies, 40 samples were collected, and paleontological evaluations of the samples identified a foraminifer community composed of Alveolina pasticillata, Gyroidinella magna, Sphaerogypsina globula, Neorotalia vienotti, Valvulina orali, Nummulites sp., Ornatorotalia sp., Operculina sp., Valvulammina sp., Textulariidae, and Miliolidae. The systematic identifications of the determined foraminifers were made. According to the Folk and Dunham classifications, the limestones were classified as wackestones and packstones. The ages and geological processes of the fossils found in the study area were examined in detail. According to the fossil fauna, the Çevirme Formation was determined to be a product of a well-preserved marine environment. The fossil fauna includes species such as benthic foraminifers and nummulites. These species are typically found in shallow marine environments, especially in continental shelf and coastal areas. Therefore, it was determined that the Çevirme Formation was formed in a continental shelf or coastal environment.