Climate change adaptation and injustice in informal settlements: The case of Ebo Town, the Gambia
Kayıt dışı yerleşim alanlarında iklim değişikliği uyum ve adaletsızlığı: Gambiya - Ebo Town örneğı
- Tez No: 924889
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN BALABAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Şehircilik ve Bölge Planlama, Political Science, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kentsel Politika Planlaması ve Yerel Yönetimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 249
Özet
İklim kaynaklı tehlikelerin sıklığı ve yoğunluğu artmaktadır. Fakat özellikle gelişmekte olan birçok ülkedeki etkilerini önleme, duruma müdahale etme ve hafifletme çabaları yetersiz kalmaktadır. Iklim değişikliğinin etkilerinin dengesiz bir şekilde dağılmış olduğu hakkında göstergeler vardır. Ancak her iki alanda da şehirler ekonomik durumlardan etkilenir. Benzer şekilde, şehirler içinde gayri resmi yerleşim yerleri en savunmasız yerlerdir. Sürekli tehdit altında yaşamak ve tahliye korkusu, birçok kayıt dışı yerleşim yeri sakininin maruz kaldıkları risk, iklim değişikliği konusunun hassasiyetini daha da arttırmaktadır. Hem sosyo-ekonomik sorunlar hem de en çok ekolojik sıkıntı içinde olan bu yerlerin çoğu sel alanları, sahil kıyıları, taşlık alanlar gibi kentsel saçak içinde yer almaktadır. Verilerdeki eksiklik ve kayıt dışı yerleşim alanlarında resmi uyum tekniklerinin uygulanamaması nedeniyle uyum kapasitelerini genel olarak anlamak zordur. Bu nedenle araştırmanın amacı, kayıt dışı yerleşim yerlerinde iklim değişikliği ile uyumluluk arasındaki etkileşimin hakkındaki eksikliği gidermektir. Bu nedenle bu araştırmanın amacı, kayıt dışı yerleşim yerlerinde iklim değişikliği, uyumluluk ve iklim adaletsizliği sorunları arasındaki etkileşimin hakkındaki eksikliği gidermektir. Araştırma, kayıt dışı yerleşim yerlerinde iklim değişikliğinin yarattığı risk ve hassasiyetleri, uygulanan uyum stratejilerini ve bölge sakinlerinin mevcut iklim adaletsizliğine ilişkin algısını incelemeyi amaçlıyor. Araç-gereçler planlamacılara ve karar veren otoritelere bulgulara dayalı olarak riski hafifletme, uyum sağlama yöntemleri ve bunların resmi usullere uygun olarak entegre edilmesine imkan vermektedir. Ancak, kayıt dışı yerleşimlerdeki kayıt dışılık durumunun ve dolayısıyla bunların iklim kaynaklı tehlikelere karşı savunmasızlığının resmi olarak tanınmaması adaletsizlik teşkil etmekte ve dolayısıyla dönüştürücü uyumun sağlanmasına engel olmaktadır.
Özet (Çeviri)
The frequency and intensity of climate-related hazards have been increasing rapidly however, prevention, response and mitigation efforts are insufficient to cope with the corresponding effects, particularly in many developing countries. Research indicates that the impacts of climate change are unevenly distributed across both spheres of the economic spectrum. Similarly, within cities, informal settlements are the most vulnerable since they are exposed to the threats of eviction or resettlement and climate change-related hazards. These settlements are victims of both socio-economic and ecological deprivation, as most of them are located on urban fringes such as floodplains, coastal areas, and quarries. Understanding adaptation capacities in general is complex, more so in informal settlements because of the limitation in data and the in-applicability of formal adaptation techniques in informal settlements. Thus, this research aims to contribute to the knowledge gap in the interaction between climate change, adaptability and climate injustice issues in informal settlements, using Ebo Town- a flood-prone area located in the Kanifing Municipality, The Gambia, as a case study. The research shall seek to examine the risk and vulnerabilities posed by climate change in informal settlements, the adaptation strategies employed and resident's perception of existing climate injustice. The findings such adjusting ground floor elevation can assist planners and decision-makers with evidence-based risk mitigation and adaptation methods and help integrate these with formal methods where feasible. However, not officially recognising the state of informality and therefore vulnerability constitutes injustice and thus, hinders the attainment of transformative adaptation.