Exploring the perceptions of EFL teachers towards using mobile applications as instructional tools
İngilizce öğretmenlerinin mobil uygulamaları eğitim aracı olarak kullanmaya yönelik algılarının araştırılması
  1. Tez No: 924888
  2. Yazar: VEYSEL KİREÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYSUN DAĞTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışma, İngilizce öğretmenlerinin, mobil uygulamaları eğitim aracı olarak kullanımına ilişkin algılarını incelemiş ve bu algıların yaş, cinsiyet, deneyim veya görev yapılan okul kademesine göre farklılık gösterip göstermediğini değerlendirmiştir. Araştırma, Türkiye'nin Siirt ilindeki devlet okullarında görev yapan, çeşitli demografik özelliklere sahip 159 İngilizce öğretmeninin katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Betimsel, kesitsel bir desenin kullanıldığı çalışmada, veriler, Mobil Öğrenme Algısı (MLPS) ölçeğinin uyarlanmış bir sürümüyle toplanmıştır. Olası farklılıkları belirlemek için t-test ve ANOVA gibi parametrik testler uygulanmıştır. Bulgular, öğretmenlerin mobil uygulamalara genel olarak olumlu baktıklarını ve mobil teknolojilerin dil öğrenimini geleneksel sınıf ortamının ötesine taşıma potansiyelini benimsediklerini göstermiştir. Ayrıca, demografik değişkenler temelinde istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmaması, olumlu algıların yaş, cinsiyet, deneyim ve okul kademesi gibi faktörlerden bağımsız olarak benzerlik gösterdiğini göstermektedir. Özetle, bu çalışma, İngilizce öğretmenlerinin mobil uygulamaları öğretim kaynakları olarak bir bütün halinde olumlu algıladıklarını ortaya koymakta, mobil destekli dil öğrenme stratejilerinin dil eğitimini zenginleştirme ve çeşitlendirme potansiyeline vurgu yapmaktadır.
Özet (Çeviri)
The current study investigated English as a Foreign Language (EFL) teachers' perceptions of using mobile applications as instructional tools and whether that perception differed based on age, gender, teaching experience, or school level. The study was conducted in public schools in Siirt, Turkey, with 159 EFL teachers from different demographic backgrounds. A descriptive, cross-sectional design was used, and data were collected by the Mobile Learning Perception Scale (MLPS). Potential differences were determined using parametric tests (T-test and ANOVA). The results showed that teachers generally viewed mobile applications positively and recognized their potential to enhance the language learning process beyond the traditional classroom context. In addition, no statistically significant differences were found according to the demographic factors, which suggests that positive perceptions transcend age, gender, experience, and school level. Overall, the findings of this study provide evidence supporting that EFL teachers perceive the emerging applications of mobile education as a valuable resource for instruction and highlight how the use of mobile-set strategies for this purpose has the potential for enriching and diversifying language education.