Antikanser ilaç taşıyıcı sistem olarak sunitinib malat-yüklü karboksimetil selüloz-poli(vinil alkol)-ZnO nanokompozit küreler
Sunitinib malate-loaded carboxymethyl cellulose-poly(vinyl alcohol)-ZnO nanocomposite beads as anticancer drug delivery system
- Tez No: 924945
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE BULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Kimya, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Pharmacy and Pharmacology, Chemistry, Polymer Science and Technology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nanobilim ve Nanoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Son yıllarda, nanokompozit küreler biyomedikal alanda, özellikle kontrollü ilaç salım sistemlerinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Polimerleri çapraz bağlamak için üç değerlikli demir iyonlarının kullanılması ve bu sistemin çinko oksit nanopartikülleri (ZnO) ile birleştirilmesi yenilikçi bir yöntemdir. Tez çalışmasında, ZnO nanopartikülleri içeren karboksimetil selüloz/poli(vinil alkol) (CMC/PVA) biyo nanokompozit küreler, antikanser ilacı sunitinib malatın (SM) kontrollü salımını gerçekleştirmek için tamamen yeşil ve çevre dostu yöntem ve araçlar kullanılarak tasarlanmıştır. Elde edilen nanokompozit küreler FTIR, SEM-EDX, XRD, DSC ve TGA ile karakterize edilmiştir. Ayrıca polimer oranı, % ilaç miktarı, FeCl3 derişimi ve % ZnO miktarının tutuklama verimi, küre verimi ve kürelerden sunitinib malat salımı üzerine etkileri incelenmiştir. Ek olarak, boş nanokompozit kürelerin % denge şişme değerleri pH 1,2 ve pH 7,4 ortamlarında pH'ın bir fonksiyonu olarak bulunmuştur. Oluşturulan kürelerdeki ZnO nanopartiküllerinin varlığı XRD, FTIR, SEM-EDX, DSC ve TGA gibi yöntemlerle doğrulanmıştır. Hazırlanan nanokompozit kürelerin pH'a çok duyarlı şişme davranışı gösterdiği ve bu sonuçların nanokompozit kürelerden SM salımını desteklediği gözlenmiştir. ZnO içeren CMC/PVA nanokompozit kürelerden pH 1,2'deki SM salımının iki aşamada gerçekleştiği, hızlı bir başlangıç salımı, ardından sürekli ve kontrollü salım izlediği gözlenmiştir. Öte yandan, pH 7,4 fosfat tamponunda SM salımının 24 saat boyunca kontrollü ve sürekli bir şekilde arttığı görülmüştür. ZnO nanopartiküllerinin küre polimer yapısına dahil edilmesi SM salımını artırmıştır. Bu bulgulara dayanarak, hazırlanan nanokompozit kürelerin, çeşitli kanserlerin tedavisinde kemoterapötik ilaç olarak kullanılan SM'nin salımı için umut vadeden bir ilaç taşıyıcı sistem adayı olabileceği sonucuna varılabilir.
Özet (Çeviri)
In recent years, nanocomposite beads have been widely used in the biomedical field, especially in controlled drug release systems. Using trivalent iron ions to crosslink polymers and combining this system with zinc oxide nanoparticles (ZnO) is a innovative method. In the thesis study, bio nanocomposite beads of carboxymethyl cellulose/poly(vinyl alcohol) (CMC/PVA) containing ZnO nanoparticles were designed using a completely green and environmentally friendly method and tools to realize the controlled release of the anticancer drug sunitinib malate (SM). The obtained nanocomposite beads were characterized by FTIR, SEM-EDX, XRD, DSC, and TGA. Also, the effects of polymer ratio, % drug amount, FeCl3 concentration, and % ZnO amount on the entrapment efficiency, bead yield, and sunitinib malate release from beads were examined. Additionally, the % equilibrium swelling values of empty nanocomposite beads were found as a function of pH in pH 1.2 and 7.4 environments. The presence of ZnO nanoparticles in the produced beads was confirmed by methods such as XRD, FTIR, SEM-EDX, DSC, and TGA. It was observed that the prepared nanocomposite beads showed very pH-sensitive swelling behavior and these results supported SM release from nanocomposite beads. It was observed that SM release at pH 1.2 from ZnO-containing CMC/PVA nanocomposite beads occurred in two stages, with a rapid initial release followed by sustained and controlled release. On the other hand, it was observed that SM release increased in a controlled and continuous manner for 24 hours in pH 7.4 phosphate buffer. Incorporating ZnO nanoparticles into the bead polymer structure increased SM release. Based on these findings, it can be concluded that the prepared nanocomposite beads may be a promising drug carrier system candidate for the release of SM, which is used as a chemotherapeutic drug in the treatment of various cancers.