Understanding social commerce intention in the Turkish market
Türkiye pazarında sosyal ticaret niyetini anlamak
  1. Tez No: 925061
  2. Yazar: AFRA LARFI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SABRİ ÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Sosyal ticaret, müşteri tabanını genişletmeyi ve gelirleri artırmayı amaçlayan işletmeler için etkili bir araçtır. Sosyal medya platformlarının (SMP'ler) uygulanmasında ustalaşarak ve beraberinde gelen engelleri aşarak, işletmeler dijital ticarette önemli başarılar elde edebilirler. Makale, sosyal ticaret bilgi paylaşımının (SCIN) hem satın alma niyetlerinin hem de algılanan riskin Türkiye'deki etkisini araştırmaktadır. Bu, SCIN'in marka güveni, bağlılığı ve memnuniyeti de dahil olmak üzere müşteri ilişkileri kalitesi (CRQ) özellikleri üzerindeki etkisini inceler. Çalışma tam olarak CRQ önlemlerinin arabuluculuğunu, algılanan riski ve çevrimiçi incelemelerin azaltıcı etkisini araştırmayı amaçlamaktadır. Mevcut çalışmada, SCIN, marka güveni, bağlılık, memnuniyet, algılanan risk (PR) ve satın alma niyeti (PI) arasındaki ilişkiyi incelemek için Türkiye'den 314 katılımcıdan oluşan bir örnek kullanılmaktadır. Önerilen kavramsal model, Yapısal Denklem Modelleme-AMOS istatistiksel yaklaşımı kullanılarak test edilir. Sonuçlar, SCIN'in PI'yi güçlü bir şekilde öngördüğünü ve marka güveni, bağlılık ve memnuniyet gibi CRQ boyutlarının bu ilişkiye aracılık ettiğini göstermektedir. Ayrıca, çalışma PR'nin SCIN ve PI arasındaki ilişkiye doğrudan aracılık etmediğini ortaya koymaktadır. Bunun yerine, PI'nin CRQ boyutlarının ve PR'nin önemli bir sonucu olduğunu doğrular. Sonuçlar ayrıca, çevrimiçi incelemelerin PR ve PI gibi SCIN ile müşteri sonuçları arasındaki ilişkiyi denetlemediğini göstermektedir. Özetle, bu çalışma, SCIN'in Türk müşterilerinin karar alma sürecini, özellikle de satın alma süreçlerini etkilemedeki önemli rolünün altını çizmektedir. Bulgular, Türk tüketicilerini etkilemeyi amaçlayan SMP pazarlamacıları için önemli pratik sonuçlar doğurmakta ve Türkiye pazarındaki stratejilerini geliştirmek için değerli bilgiler sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Social commerce (SC) is an effective instrument for enterprises aiming to expand their customer base and enhance revenues. By mastering the implementation of social media platforms (SMP) and surmounting the accompanying hurdles, enterprises may achieve significant achievements in digital commerce. The article investigates the impact of social commerce information sharing (SCIN) on both buying intentions and PR in Turkey. This examines the influence of SCIN on customer relationship quality (CRQ) characteristics, including brand trust, commitment, and satisfaction. The study intends to investigate the mediating of CRQ measures, PR, and the reducing impact of online reviews. The current study employs a sample of 314 participants from Turkey to examine the relationship between SCIN, brand trust, commitment, satisfaction, perceived risk (PR), and purchase intention (PI). The proposed conceptual model is tested using the Structural Equation Modeling-AMOS statistical approach. The results show that SCIN strongly predicts PI, and CRQ dimensions, such as brand trust, commitment, and satisfaction, mediate this association. Furthermore, the study reveals that PR does not directly mediate the relationship between SCIN and PI. Instead, it confirms that PI is a significant consequence of CRQ dimensions and PR. The results also indicate that online reviews do not moderate the relationship between SCIN and customer outcomes, such as PR and PI. In summary, this study underscores the pivotal role of SCIN in influencing the decision-making process of Turkish customers, particularly in the context of making purchases. The findings carry significant practical implications for marketers of SMPs aiming to influence Turkish consumers, providing valuable insights to enhance their strategy in the Turkish market.