Coursebook evaluation and development in vocational college in a state university: A case study
Bir devlet üniversitesinin meslek yüksekokulunda kitap değerlendirilmesi ve geliştirilmesi: Bir durum çalışması
- Tez No: 925135
- Danışmanlar: PROF. DR. AYSUN YAVUZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 301
Özet
Ders kitapları, İngilizce dil öğretiminde (ELT) yapı, içerik ve rehberlik sağlayan temel araçlardır. Ders kitaplarının önemine rağmen, hiçbir ders kitabı tüm öğrencilerin farklı ihtiyaçlarını, öğrenme stillerini ve mesleki hedeflerini tam olarak karşılayamaz. Bu araştırma, bir devlet üniversitesine bağlı olan bir meslek yüksekokulunda kullanılan, Cambridge Üniversitesi Yayını tarafından yayımlanan Interchange Intro ve Interchange 1 ders kitaplarının değerlendirilmesini amaçlamaktadır. Ayrıca, bu çalışma, meslek yüksekokulu öğrencilerinin İngilizce derslerindeki özel ihtiyaçlarını ve ilgi alanlarını belirlemek amacıyla bir ihtiyaç analizi gerçekleştirmeyi hedeflemektedir. Bu tez, nicel ve nitel veri toplama yöntemlerini birleştiren karma yöntemli bir yaklaşımı benimseyen bir durum çalışmasıdır. Nicel aşamada ders kitabı değerlendirme anketi ve ihtiyaç analizi anketi kullanılırken, nitel aşamada öğretmenlerle görüşmeler ve öğrencilerle yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Araştırma bulguları, kullanılan ders kitaplarının meslek yüksekokulu öğrencilerinin özel ihtiyaçlarını karşılamada yetersiz olduğunu ortaya koymaktadır. Bu öğrencilerin öncelikli olarak İngilizceyi mesleki amaçları doğrultusunda öğrenmeyi hedefledikleri ve pratik, mesleki açıdan ilgili içeriklere ve ilgi çekici etkinliklere güçlü bir tercih gösterdikleri belirlenmiştir. Bu nedenle, bu araştırma, öğrencilerin özel ihtiyaçlarına uygun bir ek etkinlik kitabı tasarlayarak bu boşluğu doldurmayı amaçlamaktadır. Bu süreçte Ar-Ge yöntemi ve ADDIE modeli uygulanmıştır. Sonuç olarak, bu çalışma, mesleki İngilizce için ek bir etkinlik kitabı sunarak İngilizce Özel Amaçlar (ESP) alanına katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Coursebooks are essential tools in English language teaching enabling structure, content, and also guidance. Despite the importance of using coursebooks, no single coursebook can completely meet the diverse needs, learning styles, and professional aims of every learner. This research aims to evaluate coursebooks Interchange Intro and Interchange 1 published by Cambridge University Press, which have been utilized in the vocational college of a state university. Additionally, this study seeks for carrying out the needs analysis with the aim of revealing the specific needs and interests of the vocational college students in English courses. This dissertation is a case study and employs a mixed-method approach, integrating quantitative and qualitative data collection procedures. Coursebook evaluation questionnaire and the needs analysis questionnaire were used in the quantitative phase while teacher interviews and semi-structured interviews for students were conducted in the qualitative step. The data findings reveal that the used coursebooks are not adequate enough for meeting the specific needs of the vocational college students. It is figured out that these students primarily aim to learn English for their occupational purposes and there is a strong preference for practical, vocational content and engaging activities. Therefore, this study tries to fill this gap by developing a supplementary activity book aligning with the students' specific needs through applying Research & Development method and the ADDIE model. In conclusion, this study contributes to the field of English for Specific Purposes (ESP) by presenting the supplementary activity book for vocational English.