Integrating United Nations' sustainable development goals into the 7th graders' syllabus through content and language integrated learning (CLIL)
Birleşmiş Milletler'in sürdürülebilir kalkınma hedeflerinin CLIL aracılığıyla 7. sınıf İngilizce dersi izlencesine uyarlanması
- Tez No: 925136
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜZEYYEN NAZLI GÜNGÖR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Linguistics, English Language and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Küreselleşen dünyada iletişim becerileri giderek önem kazanmaktadır bu nedenle öğrencilerin dil becerilerini geliştirmek için daha etkileşimli ve teşvik edici yöntemlere gerek duyulmaktadır. İçerik ve Dilin Bütünleşik Öğrenimi Modeli (CLIL) bu yöntemlerden biridir. Ancak bu yöntemi uygulayan çalışmalar Türkiye'de sayıca azdır. Nicel araştırma yönteminin kullanıldığı bu çalışmada, Birleşmiş Milletlerin Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerinin 7.sınıf İngilizce dersi izlencesine CLIL aracılığıyla uyarlanmasının öğrencilerin dil gelişimlerini nasıl etkilediği araştırılmıştır. Bunun yanı sıra, mevcut İngilizce derslerinin ve araştırmada kullanılan yöntemle işlenen İngilizce dersleri arasındaki benzerlik ve farklılıklar da incelenmiştir. İlk olarak iki tane sürdürülebilir kalkınma hedefi seçilerek CLIL çerçevesinde altı adet ders planı hazırlandı. Bu dersler dokuz öğrenciyle birlikte Zoom üzerinden altı hafta boyunca işlendi. Veriler yansıtıcı günlükler, odak görüşmeleri ve öğretmen gözlem notları aracılığıyla toplanmış olup içerik analizi kullanılarak analiz edilmiştir. Bulgular CLIL yaklaşımının öğrencilerin dil gelişimini desteklediğini ve özellikle öğrencilerin yeni kavramlar öğrenmesinde etkili olduğunu göstermektedir. Ayrıca sonuçlar öğrencilerin en çok konuşma ve dinleme becerilerinin okuma ve yazma becerilerine göre daha çok geliştiğini vurgulamaktadır. Ek olarak, işlenen derslerin özellikle üst düzey düşünme becerilerini destekleyen aktiviteler içermesi ve konuların bütünleşik olması nedeniyle öğrencilerin mevcut İngilizce derslerinden farklı olduğu ortaya çıkmıştır. Benzerlik olarak da iki yöntemin kelime öğretme yöntemleri tartışılmıştır. Son olarak, araştırmanın bulgularına dayanarak farklı sürdürülebilir kalkınma hedeflerini içeren CLIL çerçevesinde 7. sınıf İngilizce dersi müfredatı için ders izlenceleri hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Communication skills have gained considerable importance in a globalised world, so interactive and engaging methods are needed to develop students' language proficiency. Content and Language Integrated Learning (CLIL) is one of those communicative approaches. However, experimental studies addressing CLIL implementation in Türkiye are scarce. This exploratory case study investigates how integrating the UN sustainable development goals (SDGs) into the 7th-grade curriculum through CLIL affects students' language development in the EFL context in Türkiye. Also, the similarities and differences between EFL instruction and CLIL were explored. Firstly, two SDGs were chosen, and six lesson plans based on the 4Cs of CLIL were designed. CLIL lessons were delivered to 9 students via Zoom over six weeks. Data were collected through journals, focus group interviews, and teacher observation notes and analysed using content analysis. The findings reveal that CLIL fosters students' language development, particularly in learning new concepts. Speaking and listening were the skills that improved the most compared to reading and writing in the study. In addition, the current study highlighted that CLIL lessons differed from the EFL, especially in activities enhancing higher-order thinking skills and integrating the content. Besides, the results indicate that the delivery of vocabulary is similar between CLIL and EFL instruction. Based on these findings, CLIL syllabuses incorporating different SDGs were developed for the 7th-grade curriculum.