Haber medyasının dijital dönüşümü ve veri gazeteciliği uygulamaları: Birleşik Krallık'taki haber odaları üzerine bir alan araştırması
Digital transformation of news media and data journalism practices: A field study on newsrooms in The United Kingdom
  1. Tez No: 925433
  2. Yazar: AHMET BUĞRA KALENDER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. METE KAZAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Gazetecilik, İletişim Bilimleri, Journalism, Communication Sciences
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Radyo Televizyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 276
Özet
Bu araştırma, Birleşik Krallık haber medyasını temel alarak veri gazeteciliği uygulamalarının haber odalarında yol açtığı dönüşümü detaylı bir şekilde incelemektedir. Bourdieu'nün Alan Teorisi merceğinden bakan araştırma, yapı (haber odaları) ve fail (gazeteciler) arasındaki karşılıklı dönüşümü keşfetmeye çalışmaktadır. Bu amaçla, haber odalarından birincil veri toplamak için nitel araştırma yöntemlerinden etnografik yaklaşım benimsenmiştir. Araştırmada veri üçgenlemesi yapılarak toplamda 42 veri gazetecisiyle derinlemesine görüşme ve odak-grup görüşmeleri gerçekleştirilmiş, haber odalarında katılımcı gözlem tekniğiyle saha notları tutulmuştur. Araştırma bulgularına göre haber odalarındaki veri gazeteciliği uygulamaları, haber üretiminde kilit bir rol oynamakla kalmayıp diğer gazetecilik türlerini de önemli ölçüde etkileme potansiyeline sahiptir. Üstelik veri gazeteciliği disiplinler arası bir yapı içinde sürekli olarak gelişmekte, niş bir haber çalışması olmaktan çakarak haber odalarının artık vazgeçilmez ve dinamik birimlerinden birisi olmuştur. Bu durum veri gazetecileri arasında alana yeni girenler ve kıdemli olanlar için bir takım ortak ve farklı epistemolojik gerilimlerin yaşanmasını da görünür kılmıştır. Son olarak araştırma, elde edilen tüm veriler ve bulgular ışığında gazetecilik habitusuna“veri habitusu”adında yeni bir alt-habitus önermektedir.
Özet (Çeviri)
The research thoroughly investigates the transformation brought about by data journalism practices in newsrooms, using the United Kingdom's news media as a basis. Through the lens of Bourdieu's Field Theory, the research seeks to explore the mutual transformation between structure (newsroom) and agent (journalist). For this purpose, an ethnographic approach from qualitative research methods was adopted to collect primary data from newsrooms. In the research, in-depth interviews and focus-group discussions were conducted with a total of 42 data journalists through data triangulation, and field notes were kept in newsrooms through the participant observation technique. According to the research findings, data journalism practices in newsrooms not only play a key role in news production but also have significant potential to influence other types of journalism. Furthermore, data journalism is constantly evolving in an interdisciplinary structure and has moved from being a niche newswork to being one of the indispensable and dynamic units of newsrooms. This situation has also made visible some common and differing epistemological tensions among data journalists: both newcomers and seniors in the field. Finally, in light of all the data and findings, the research proposes a new sub-habitus namely“data habitus”for the journalistic habitus.