Örgütsel sinizm, öğretmen failliği ve sınıf içi etkili iletişim becerileri arasındaki ilişkiler
The relationships between organizational cynicism, teacher agency and effective classroom communication skills
- Tez No: 925432
- Danışmanlar: PROF. DR. SEYİTHAN DEMİRDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu araştırma öğretmenlerin örgütsel sinizm düzeyi, öğretmen failliği ve sınıf içi etkili iletişim becerileri arasındaki ilişkiyi incelemeyi amaçlamaktadır. Öğretmenlerin örgütsel sinizm düzeyleri, öğretmen failliği ve sınıf içi etkili iletişim becerileri cinsiyet, yaş, mesleki kıdem ve okul türüne göre değerlendirilmiştir. Betimsel tarama modeli ile ilişkisel tarama modeli kullanılan bu çalışmada, veri toplama sürecinde çeşitli ölçekler kullanılmıştır. Veriler SPSS programı ile analiz edilmiştir. Araştırmanın örneklemini, Zonguldak ilinde farklı ilçelerde görev yapan 368 öğretmen oluşturmaktadır. Araştırmanın bulguları, Zonguldak'ta öğretmenlerin örgütsel sinizm düzeyinin düşük olduğu, öğretmen failliği ve sınıf içi etkili iletişim becerileri ortalamalarının yüksek olduğunu göstermektedir. Örgütsel sinizm ve öğretmen failliği düzeylerinde cinsiyete göre anlamlı fark tespit edilememiş, iletişim becerilerinde ise anlamlı fark tespit edilmiştir. Örgütsel sinizm, öğretmen failliği ve sınıf içi etkili iletişim becerileri düzeyleri yaşa, mesleki kıdeme ve okul türüne göre incelendiğinde farklı boyutlarda anlamlı farklılıklar tespit edilmiştir. Örgütsel sinizm genel puanıyla öğretmen failliği genel puanı arasında negatif yönlü orta düzeyde bir ilişki olduğu saptanmıştır. Öğretmenlerin sinizm düzeyi ve sınıf içi etkili iletişim becerileri arasındaki ilişkide ise negatif yönlü zayıf bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca çalışmada, öğretmen failliğinin örgütsel sinizmi %11 oranında yordadığı ancak sınıf içi etkili iletişim becerilerinin örgütsel sinizmi yordamadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the relationship between teachers' organizational cynicism levels, teacher agency and effective communication skills in the classroom. Teachers' organizational cynicism levels, teacher agency, and classroom communication skills were evaluated according to gender, age, professional experience and school type. Using both descriptive and relational survey models, various scales were employed in the data collection process. The data were analyzed using the SPSS software. The sample of the study consists of 368 teachers working in different districts of Zonguldak province. The findings of the study reveal that teachers in Zonguldak have low levels of organizational cynicism with high averages in teacher agency and effective communication skills in the classroom. No significant differences were found in organizational cynicism and teacher agency levels based on gender, while significant differences were found in communication skills. When organizational cynicism, teacher agency and classroom communication skills were examined according to age, professional experience and school type significant differences in various dimensions were identified. A moderate negative relationship was found between the overall scores of organizational cynicism and teacher agency. Additionally, a weak negative relationship was found between teachers' cynicism levels and their effective communication skills. The study also revealed that teacher agency predicted organizational cynicism by 11%, but communication skills did not predict organizational cynicism.