Gelişimsel kalça displazisi ile interlökin-6 -572G/C ve transforme edici büyüme faktörü beta 1 29C/T gen polimorfizmlerinin ilişkisi
Association of tgfb1 29C/T and il6 -572g/c polymorphisms with developmental hip dysplasia
- Tez No: 563629
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN HİLMİ MURATLI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Giriş ve Amaç Gelişimsel kalça displazisi (GKD) kalça ekleminin doğuştan, gelişimsel şekil bozukluğu ya da uyumsuzluğudur. GKD'nin oluşumunda genetik ve çevresel faktörler etkindir. Transforme edici büyüme faktörü β1 (TGFβ-1) ve İnterlökin 6 (IL-6) osteoartrit patogenezinde, kemik remodelasyonunda ve kemik ve eklem gelişiminde rol oynayan pro-enflamatuvar sitokinlerdir. Son zamanlarda Avrupalı Beyaz ırkta (Caucasian) ve Han Çinlilerinde yapılan çalışmalarda TGFB1 (rs1800470) ve IL6 (rs1800796) gen polimorfizmleri ile GKD arasında belirgin ilişki saptanmıştır. Materyal ve Yöntem Bu çalışma, Türk popülasyonunda TGFB1 ve IL6'ya ait olan tek nükleotid polimorfizimleri (TNP) ile GKD arasındaki ilişkiyi saptamak için toplam 224 (105 hasta, 119 kontrol) kişiden oluşan bir vaka kontrol çalışmasıdır. Hastaların tamamı GKD tanılıdır. Kontrol gurubu ise demografik olarak hasta grubuna uygun seçilmiş olup GKD veya herhangi başka bir genetik hastalık taşımamaktadır. Çalışma için alınan kanlardan genomik DNA izolasyonu yapılmıştır. Çalışmada Transforming Growth Factor Beta 1 (TGF-B1) genine ait 29 C→T (rs1800470) ve İnterlökin 6 (IL6) genine ait -572G→C (rs1800796) tek nükleotid polimorfizmleri DNA dizi analizi yöntemi ile çalışılmış ve genotipler belirlenmiştir. Bulgular Yapılan çalışmada GKD ile TGFB1 29 T→C (rs1800470) ve IL6 -572 G→C (rs1800796) polimorfizmlerinin hem heterozigot mutant allel taşıyıcaları hem de homozigot mutant allel taşıyıcaları ayrı ayrı değerlendirilmiş ve GKD'li hastalar ile kontrol grubu arasında bir fark saptanmamıştır (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Introduction and Purpose Developmental dysplasia of the hip (DDH) is a congenital or developmental deformation or misalignment of the hip joint that is affected by environmental and genetic factors. Transforming growth factor β1 (TGF- β1) and Interleukin-6 (IL-6) are two proinflammatory cytokines included in pathogenesis of osteoarthritis, bone remodeling and development of bone and joint tissues. Recently, polymorphisms in both TGFB1 (rs rs1800470) and IL-6 (rs1800796) have been identified as being significantly associated with DDH in Caucasians of European and Han Chinese populations. Materials and Methods In this study, we conducted a case-control study involving 224 (105 cases, 119 controls) Turkish individuals to investigate the effects of single nucleotide polymorphisms (SNP) in genes encoding TGFB1 and IL-6 on the disease status and severity of DDH. All of the cases includes pediatric and adult patients and all of them are isolated DDH patients. Cases composed of mild and severe form of DDH. Control group which is selected demographicly same as cases has no DDH or any other genetic diseases. Genomic DNA is isoleted from blood samples by salting out metod. In this study, Transforming Growth Factor Beta 1 (TGF-B1) 29 C→T (rs1800470) transition and İnterleukin 6 (IL6) -572G→C (rs1800796) transversion polymorphsims are performed by using DNA sequencing technique and genotypes defined. Results In this study no significant results were obtained between development, severity and onset of DDH and TGF-B1 29 C→T (rs1800470), IL6 -572 G→C (rs1800796) polymorphisms which are consist of both heterozygous mutant alleles and homozygous mutant alleles (TGF- B1 29 C→T C/T,T/T ve IL6 -572 G→C G/C,C/C). We investigate potential association of family history and TGFB1 homozygous mutant alleles (29 T→C C/C) but heterozygous mutant alleles are lower in this group (p=0,007 CI= OR=). There is no significant association betweeen unilateral or bilateral hip involvement of DDH and gene polymorphisms. Conclusion In this study; no significant results were obtained between development, severity and onset of DDH and TGF-B1 29 C→T (rs1800470), IL6 -572 G→C (rs1800796) single nucleotide polymorphisms in our study population. As a result of different populations have different genetic characteristics; we might found different results from previous studies. Further wide synchronous researchs are needed involving different populations around the world to investigate genetic feautures of DDH.