Fabrika çalışanlarının kurumsal sosyal sorumluluk algısının tükenmişlik sendromu üzerine etkisi
The effect of factory workers' corporate social responsibility perception on burnout syndrome
- Tez No: 925460
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FUNDA ŞEHİRLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Psikoloji, Public Relations, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Pazarlama İletişimi ve Halkla İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmanın amacı fabrika çalışanlarının kurumsal sosyal sorumluluk algıları ve tükenmişlik düzeylerini bazı demografik değişkenlere göre incelemek, çalışanların kurumsal sosyal sorumluluk algıları ile tükenmişlik düzeyleri arasındaki ilişkiyi ortaya koymak ve kurumsal sosyal sorumluluk algılarının tükenmişlik üzerine olan etkisini tespit etmektedir. Çalışmanın örneklem grubunu Hatay ilinde yer alan iki farklı fabrikada çalışan 314 kişi oluşturmuştur. Çalışanlara kişisel bilgi formu, Kurumsal Sosyal Sorumluluk Ölçeği ve Tükenmişlik Ölçeği uygulanmıştır. Çalışmanın istatistiksel analizleri için Bağımsız Ortalamalar için T Testi, ANOVA, Pearson Korelasyon Analizi ve Basit Doğrusal Regresyon Analizi teknikleri kullanılmıştır. Çalışmanın bulgularına göre, çalışanların kurumsal sosyal sorumluluk algıları ile tükenmişlik düzeylerinin orta düzeyde olduğu belirlenmiştir. Çalışanların cinsiyetlerine ve fabrikada sosyal sorumluluk projelerinde görev alıp almama durumlarına göre kurumsal sosyal sorumluluk algıları anlamlı şekilde farklılaşmazken; çalışanların yaşlarına, eğitim durumlarına, medeni durumlarına, çalışma yıllarına, aylık gelir durumlarına, görev/pozisyon durumlarına göre kurumsal sosyal sorumluluk algılarının anlamlı düzeyde farklılaştığı belirlenmiştir. Çalışanların cinsiyetlerine, medeni durumlarına, görev/pozisyon durumlarına ve fabrikada sosyal sorumluluk projelerinde görev alıp almama durumlarına göre tükenmişlik düzeyleri anlamlı şekilde farklılaşmazken; çalışanların yaşlarına, eğitim durumlarına, çalışma yıllarına, gelir durumlarına göre tükenmişlik düzeylerinin anlamlı şekilde farklılaştığı belirlenmiştir. Çalışanların kurumsal sosyal sorumluluk algıları ile tükenmişlik düzeyleri arasında anlamlı şekilde negatif yönde orta düzeyde ilişkinin olduğu belirlenmiştir. Son olarak çalışanların kurumsal sosyal sorumluluk algılarının tükenmişlik düzeylerini anlamlı şekilde yordadığı ve tükenmişlik düzeylerine ilişkin varyansın yaklaşık %26'sını açıkladığı saptanmıştır. Bu bulgulara bağlı olarak, ilgili literatürde yapılmış çalışmaların bulguları ile sonuçlar değerlendirilmiş olup, yapılacak yeni çalışmalara ve alan uygulayıcılarına yönelik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the corporate social responsibility perceptions and burnout levels of factory employees according to some demographic variables, to reveal the relationship between employees' corporate social responsibility perceptions and burnout levels, and to determine the effect of corporate social responsibility perceptions on burnout. The sample group of the study consisted of 314 people working in two different factories in Hatay province. Personal information form, Corporate Social Responsibility Scale and Burnout Scale were applied to the employees. T Test for Independent Means, ANOVA, Pearson Correlation Analysis and Simple Linear Regression Analysis techniques were used for the statistical analyses of the study. According to the findings of the study, it was determined that the employees' perceptions of corporate social responsibility and burnout levels were at a moderate level. While the perceptions of corporate social responsibility do not differ significantly according to the gender of the employees and whether they take part in social responsibility projects in the factory; it was determined that the perceptions of corporate social responsibility differ significantly according to the age, education level, marital status, years of work, monthly income status, and duty/position status of the employees. While burnout levels of employees do not differ significantly according to their gender, marital status, duty/position status and whether they take part in social responsibility projects in the factory, it was determined that burnout levels of employees differ significantly according to their age, education level, years of work and income status. It was determined that there is a significant negative and moderate relationship between the perceptions of corporate social responsibility of the employees and their burnout levels. Finally, it was determined that the perceptions of corporate social responsibility of the employees significantly predict their burnout levels and explain approximately 26% of the variance regarding their burnout levels. Based on these findings, the findings and results of the studies conducted in the relevant literature were evaluated and suggestions were made for new studies to be conducted and field practitioners.