Güney Kore'de hikikomori sorunu ve işgücü piyasasına etkisi
The hikikomori issue in South Korea and its impact on the labor market
  1. Tez No: 925572
  2. Yazar: KYOUNGHUN LEE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UMUT OMAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Geçtiğimiz yaklaşık 70 yıl içinde Güney Kore, dikkat çekici bir büyüme kaydederek küresel alanda tanınan bir ülke haline gelmiştir. Ancak, günümüzde Güney Kore, nüfus azalması ve gençlerin işgücü piyasasından çekilmesi gibi ciddi sorunlarla karşı karşıyadır. Dahası, genç hikikomorilerin sayısındaki artış, işgücü kıtlığını daha da derinleştirerek büyük ekonomik kayıplara yol açmakta ve çeşitli sektörlerde yabancı iş gücüne olan bağımlılığı artırmaktadır. Hikikomori olgusu gençlerin sosyal izolasyonu sorununda en uç örnek olarak görülmektedir. Hikikomori olgusu, ilk olarak 1990'larda Japonya'daki gençler arasında yayılmaya başlamış olup son yıllarda yalnızca Güney Kore'de değil, dünya genelinde de artış göstermektedir. Bu çalışma, bireysel ve toplum yapısal faktörlerden kaynaklanan genç hikikomori sorununun, halihazırda çeşitli zorluklarla karşı karşıya olan Güney Kore işgücü piyasası üzerindeki etkisinin incelenmesi amaçlanmaktadır. Anahtar Kelimeler : Güney Kore, Japonya, Gençler, hikikomori, NEET, İşgücü piyasası, Yabanc işgücü, iş uyumsuzluğu
Özet (Çeviri)
Over the past 70 years, South Korea has experienced remarkable growth, becoming a globally recognized country. However, today, South Korea faces serious challenges such as population decline and the withdrawal of young people from the labor market. Moreover, the increasing number of young hikikomori further exacerbates labor shortages, leading to significant economic losses and increasing dependence on foreign labor across various sectors. The phenomenon of hikikomori is considered the most extreme example of youth social isolation. Initially emerging among young people in Japan during the 1990s, the hikikomori phenomenon has been on the rise not only in South Korea but also worldwide in recent years. This study aims to examine the impact of the young hikikomori issue, which stems from both individual and structural societal factors, on South Korea's labor market, which is already facing various challenges. Keyword : South Korea, Japan, Youth, Hikikomori, NEET, Labor Market, Foreign Labor, Job Mismatch