Teknoloji odaklı insan kaynakları yönetimi çalışmalarının bilimsel haritalama yöntemleri ile incelenmesi
Examining technology-oriented human resource management studies using scientific mapping methods
  1. Tez No: 925599
  2. Yazar: YASEMİN YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HANDE UYAR OĞUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bartın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Teknoloji İnsan Kaynakları Yönetimi, son on yıllarda hızla gelişen ve genişleyen bir akademik disiplin olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu gelişim hem teorik hem de pratik olarak teknoloji odaklı İKY'nin çeşitli yönlerini araştıran sayısız çalışmanın ortaya çıkmasına neden olmuştur. Teknolojinin insan kaynakları yönetiminde kullanımının bu denli yaygınlaşması ve alana yönelik çalışmaların da artması ise literatürün genel yapısını ve ana konularını anlamayı zorlaştırmaktadır. Bu bağlamda bu tez ile, Teknoloji odaklı İKY alanını daha sistematik ve bütüncül bir şekilde anlama amacı güdülmüştür. Araştırmada bilimsel haritalama yöntemleri kullanarak, İKY literatürünün kapsamlı bir analizi yapılmıştır. 2014-2023 yılları arasında Web of Science veri tabanında yayınlanan ve SSCI, ESCI ve SCI Expanded'da indekslenen 1303 adet İngilizce dökümana ulaşılmıştır. Çalışmada seçilen dökümanların iş ve yönetim alanlarında teknoloji odaklı insan kaynakları yönetimi üzerine yayınlanan makaleler olmasına dikkat edilmiştir. Makale dışındaki dökümanlar analiz dışı tutulmuştur. WOS veri tabanında makaleler ''teknoloji'' ve ''insan kaynakları yönetimi'', ''Elektronik İnsan Kaynakları Yönetimi'' ve ''e-İKY'' anahtar kelimeleri kullanılarak filtrelenmiştir. Daha sonra VOSviewer programının desteklediği analizler Ortak Yazarlık (Co -Authorship) Analizi, Ortak Atıf (Co-citiation) Analizi, Atıf analizi ve Anahtar Kelimelerin Birlikte Bulunma Analizi gerçekleştirilmiştir. Elde edilen bulgulara göre en üretken yazarlar Pawan Budhwar, Ashish Malik, Vijay Pereira, Manlio Del Giudice, Jaap Paauwe ve Soumyadeb Chowhurry sırasıyla öne çıkan yazarlardır. Teknoloji Odaklı İnsan Kaynakları konusunda yazarlık iş birliği en çok yapan kişi Pawan Budhwar'dır. 81561 referanstan (kaynakçadan) Barney, J. (1991)'e ait Firm Resources and Sustained Competitive Advantage adlı çalışmanın toplam bağlantı gücü ve atıf sayısı en yüksek çalışma olduğu görülmektedir. Fornell, C. (1981) Evaluating Structural Equation Models With Unobservable Variables And Measurement Error. Journal of marketing research adlı çalışması; Podsakoff, PM. (2003) Common Method Biases İn Behavioral Research: A Critical Review Of The Literature And Recommended Remedies. Journal Of Applied Psychology adlı çalışması, Hair J.F., (2014) Multivariata Data Analysis çalışmaların bağlantı gücü ve atıf sayısı yüksek bağlantılı çalışmalar olduğu söylenebilir. En fazla atıf 2018 yılında yayınlanan ''Brave New World: Service Robots in The Frontline'' adlı çalışmadır ve 10 yıl içerisinde 892 atıf almıştır. 2019 yılında yayınlanan "Green Innovation And Organizational Performance: The Influence of Big Data And The Moderating Role of Management Commitment And HR Practices'' adlı çalışma ise 562 atıf alarak teknoloji odaklı İKY konusunda en fazla atıf alan ikinci yayın olarak karşımıza çıkmaktadır. En fazla atıf alan kurum ise New South Wales Üniversitesi'dir. Teknoloji odaklı İKY konusunda öne çıkan anahtar kelimelerin İKY, küçük ve orta ölçekli şirketler, yapay zekâ, yenilik, endüstri 4.0, insan sermayesi, bilgi yönetimi, bilgi teknolojileri, e- insan kaynakları, insan kaynakları yönetim uygulamaları, insan kaynakları bilgi sistemleri ve insan kaynakları analitiği olduğu görülmektedir. Dolayısıyla teknoloji odaklı İKY çalışmalarının insan kaynakları yönetimi, küçük orta ölçekli şirketler, yapay zekâ, yenilik ve endüstri 4.0 konularına yoğunlaştığı ifade edilebilir.
Özet (Çeviri)
Technology-focused Human Resources Management has rapidly emerged as a growing academic discipline over recent decades. This evolution has spurred numerous studies examining various aspects of technology-oriented HRM from both theoretical and practical perspectives. The widespread use of technology in HRM and the increasing research in this area complicates understanding of the literature's general structure and main themes. Thus, this thesis aims to provide a more systematic and comprehensive understanding of technology-focused HRM. The research offers a comprehensive analysis of the HRM literature using scientific mapping methods. 1,303 English-language documents published between 2014 and 2023 in the Web of Science database and indexed in SSCI, ESCI, and SCI Expanded were identified. The study focused on articles published in business and management related to technology-oriented human resources management. Non-article documents were excluded from the analysis. In the WOS database, articles were filtered using the keywords“technology,”“human resources management,”“Electronic Human Resources Management,”and“e-HRM.”Subsequently, analyses supported by the VOSviewer software, including Co-Authorship Analysis, Co-citation Analysis, Citation Analysis, and Keyword Co-occurrence Analysis, were conducted. According to the findings, the most productive authors are Pawan Budhwar, Ashish Malik, Vijay Pereira, Manlio Del Giudice, Jaap Paauwe, and Soumyadeb Chowhurry, with Pawan Budhwar emerging as the most collaborative author in the field of Technology-Oriented Human Resources. Among the 81,561 references analyzed, Barney, J. (1991), with the work Firm Resources and Sustained Competitive Advantage, is identified as the study with the highest total link strength and citation count. Other works with strong link strengths and high citation counts include Fornell, C. (1981) Evaluating Structural Equation Models With Unobservable Variables and Measurement Error, published in the Journal of Marketing Research, Podsakoff, P.M. (2003) Common Method Biases in Behavioral Research: A Critical Review of the Literature and Recommended Remedies in Journal of Applied Psychology, and Hair J.F. (2014) Multivariate Data Analysis. The most-cited work overall is Brave New World: Service Robots in the Frontline, published in 2018 and received 892 citations over ten years. Another notable work, Green Innovation and Organizational Performance: The Influence of Big Data and the Moderating Role of Management Commitment and HR Practices, published in 2019, has accrued 562 citations, making it the second most-cited publication on technology-oriented HRM. The institution with the highest citation count in this field is the University of New South Wales. Prominent keywords associated with technology-oriented HRM include HRM, small and medium enterprises (SMEs), artificial intelligence, innovation, Industry 4.0, human capital, knowledge management, information technology, e-HR, human resource management practices, information systems, and HR analytics. Consequently, technology-oriented HRM studies primarily focus on HRM, SMEs, artificial intelligence, innovation, and Industry 4.0.