18-24 yaş arası üniversite öğrencilerinin probiyotik besin tüketimleri ve beslenme durumlarının kronotip yönünden değerlendirilmesi
Evaluation of probiotic food consumption and nutritional status of university students between 18-24 years of age in terms of chronotype
  1. Tez No: 925598
  2. Yazar: MERVE ŞENÜREK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP ÖZERSON
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu tez, gençlerde probiyotik tüketimi ve beslenme durumunun kronotip yönünden değerlendirilmesini ele almaktadır. Çalışma 18-24 yaş arasındaki üniversite öğrencileri üzerinde yapılmıştır. Araştırmanın temel amacı, gençlerin sağlıklı beslenme alışkanlıklarını anlamak ve kronotip ilişkisini değerlendirmektir. Çalışmada, öncelikle literatür taraması yapılarak kronotip, probiyotik tüketimi ve gençlerde beslenme durumuyla ilgili mevcut bilgiler derlenmiştir. Ardından bir anket çalışması yoluyla gençlerin probiyotik tüketim durumları ve beslenme durumları incelenmiştir. Anket verileri, kronotip belirlemek için kullanılan standart ölçekle birleştirilmiştir. Ankette kronotip çeşidini belirlemek için Sabahçıl-Akşamçıl Tip Ölçeği uygulanmıştır. Elde edilen bulgular, kronotip çeşitleri arasında probiyotik tüketimi ve beslenme alışkanlıkları arasında benzer ilişkiler olduğunu göstermektedir. Veriler değerlendirildiğinde çalışmaya katılan üniversite öğrencilerinin probiyotik tüketim oranlarının yüksek olduğunu (%88,8) ve bu durumun üç kronotip çeşidi içinde aynı olduğunu göstermiştir. Katılımcıların probiyotik gıdaları tüketme durumları ile kronotipleri arasında istatistiksel anlamda farklılık olmadığı çalışmamızda bulunmuştur (p>0,05). Ayrıca ölçek puanı ile antropometrik parametrelerin korelasyonu incelendiğinde ise ölçek puanı ile yaş (p=0,596), vücut ağırlığı (p=0,996) ve BKİ (p=0,587) değişkenleri arasında anlamlı bir ilişki olmadığı saptanmıştır (p>0,05). Yine çalışmaya katılan bireylerin kronotipleri açısından farketmeksizin beslenme alışkanlıklarının birbiri ile benzer olduğu sonucuna varılmıştır. Kronotip ile beslenme arasındaki ve probiyotik tüketimindeki ilişkiyi anlamak için daha fazla çalışmaya ihtiyaç olduğu sonucuna varılabilir.
Özet (Çeviri)
This thesis deals with the evaluation of probiotic consumption and nutritional status in young people in terms of chronotype. The study was conducted on university students between the ages of 18-24. The main purpose of the study is to understand the healthy eating habits of young people and to evaluate the relationship between chronotype. In the study, firstly, the literature review was conducted and the existing information on chronotype, probiotic consumption and nutritional status in young people was compiled. Then, the probiotic consumption status and nutritional status of young people were examined through a survey study. The survey data were combined with the standard scale used to determine chronotype. Morningness-Eveningness Type Scale was applied to determine the chronotype type in the survey. The findings obtained show that there are similar relationships between probiotic consumption and nutritional habits among chronotype types. When the data were evaluated, it was shown that the probiotic consumption rates of the university students participating in the study were high (88.8%) and this situation was the same for the three chronotype types. It was found in our study that there was no statistically significant difference between the probiotic food consumption status of the participants and their chronotypes (p>0.05). In addition, when the correlation between the scale score and anthropometric parameters was examined, it was found that there was no significant relationship between the scale score and age (p=0.596), body weight (p=0.996) and BMI (p=0.587) variables (p>0.05). Again, it was concluded that the eating habits of the individuals participating in the study were similar to each other regardless of their chronotypes. It can be concluded that more studies are needed to understand the relationship between chronotype and nutrition and probiotic consumption.