Preterm ve miadında doğum yapmış annelerin depresyon düzeyleri ve yaşam kalitelerinin incelenmesi
Examination of the relationship between depression levels and quality of life among mothers who have given birth preterm and at full term
- Tez No: 925753
- Danışmanlar: PROF. DR. ARİF AKTUĞ ERTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ergoterapi, Occupational Therapy
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ergoterapi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışmanın amacı preterm doğum ve miadında doğum yapmış annelerin depresyon düzeyleri ve yaşam kaliteleri arasındaki ilişkiyi incelemekti. Çalışmaya 18-35 yaş aralığında miadında 32, preterm doğum yapmış 32 anne dahil edildi. Çalışmada kriterleri değerlendirmek için Sosyodemografik Bilgi Formu, yaşam kalitesini değerlendirmek için Doğum Sonu Yaşam Kalitesi Ölçeği ve depresyonu değerlendirmek için Doğum Sonrası Depresyon Ölçeği kullanıldı. Preterm ve miadında doğum yapan annelerin sosyodemografik özelliklerinin karşılaştırılması Ki-Kare Analizi ile yapıldı. Preterm ve miadında doğum yapan annelerin doğum sonrası yaşam kaliteleri ve depresyon düzeylerinin incelenmesinde İndependent Sample T Testi kullanıldı. Doğum şekli ile ölçek puanları arasındaki ilişkiyi incelemek için Spearman Korelasyon Analizi yapıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the relationship between the levels of depression and quality of life of mothers who had preterm births and those who had full-term births. The study included 32 mothers who had full-term births and 32 mothers who had preterm births, aged between 18 and 35 years. Sociodemographic Information Form was used to assess the criteria, the Postpartum Quality of Life Scale was used to evaluate the quality of life, and the Postpartum Depression Scale was used to assess depression. A Chi-Square Analysis was used to compare the sociodemographic characteristics of mothers who had preterm and full-term births. Independent Sample T-Test was used to examine the postpartum quality of life and depression levels of mothers who had preterm and full-term births. Spearman Correlation Analysis was conducted to investigate the relationship between the mode of delivery and scale scores. The study revealed that preterm birth decreased mothers' satisfaction with quality of life in the postpartum period (β = -0.89; p < .01). However, preterm birth was revealed to increase mothers' postpartum depression levels (β = 0.88; p < .01). This study was designed as a guiding study for occupational therapists and will contribute to the development of new intervention plans in this field. As a result, mothers' abilities to cope with depression will improve, their quality of life will increase, environmental factors will be regulated, and family education programs in this area can be developed.