Okul ve şiddet üzerine sosyolojik bir araştırma: Esenyurt örneği
A sociological study on school and violence: The case of Esenyurt
  1. Tez No: 925778
  2. Yazar: İPEK COŞKUN ARMAĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE CANATAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Sosyoloji, Education and Training, Sociology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 217
Özet
Bu araştırmanın konusu, Türkiye'de okullarda son yıllarda görünürlüğü artan şiddet vakaları ve öğrencilerin şiddete yönelmesine neden olan yapısal, kurumsal ve bireysel dinamiklerdir. Okullarda yaşanan şiddet vakalarını analiz etmeyi ve nedenlerini ortaya koymayı amaçlayan çalışmada dünyada ve Türkiye'de bu temada yapılan araştırmalara ve müdahale programlarına yer verilmiş, konuya ilişkin sosyal teoriler kıyaslamalı şekilde sunulmuştur. Şiddet olgusuna alan yazınında yapılan biyolojik, psikolojik, pedagojik ve sosyolojik açıklamalara detaylı ve karşılaştırmalı şekilde yer verilmiştir. Araştırmada, karma araştırma yöntemi kullanılarak bir saha araştırması gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın örneklemini İstanbul'un ve Türkiye'nin en kalabalık ilçesi olan Esenyurt'tan ortaokul ve liseler oluşturmaktadır. Araştırma kapsamında Esenyurt'ta en sık okul şiddeti yaşanan bir ortaokul ve bir lisede 12-17 yaş aralığında 514 öğrenciye araştırmacı tarafından geliştirilen Okul Şiddeti Formu uygulanarak öğrencilerin şiddete başvurmasını açıklayan okul içi ve okul dışı etmenler analiz edilmiştir. Ayrıca öğretmen, okul yöneticisi, hukukçu, emniyet müdürlüğü ve il/ilçe millî eğitim müdürlüğü yetkililerinden oluşan 24 kişi ile konu hakkında derinlemesine görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Araştırmada toplanan veriler yapısal şiddet ve sosyal öğrenme teorilerinin ışığında analiz edişmiş ve yorumlanmıştır. Araştırma sonucunda ortaya çıkan bulgulardan hareketle; okullarda yaşanan şiddet vakalarının, yapısal ve çevresel etmenlerin öğrencilerin bireysel hayatından oluşturduğu etki ile açıklanabildiği; okulların kurumsal yaklaşımlarının ve okul iklimlerinin ise bununla mücadele edecek yeterlilikte olmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The topic of this research is the increasing visibility of violence cases in schools in Turkiye in recent years and the structural, institutional, and individual dynamics that lead students to violence. This study aims to analyze incidents of violence in schools and identify their causes, presenting research and intervention programs on this theme both worldwide and in Turkiye. Social theories related to the topic are presented comparatively. Detailed and comparative explanations of biological, psychological, pedagogical, and sociological perspectives on the phenomenon of violence are included in the literature review. A field study was conducted using a mixed research method. The sample of the study consists of middle and high schools in Esenyurt, Istanbul, the most populous district in Turkiye. The“School Violence Form,”developed by the researcher, was conducted to 514 students aged 12-17 in a middle school and a high school in Esenyurt, where school violence is most frequent. The form aimed to analyze internal and external school factors explaining why students have a tendency for violence. Additionally, in-depth interviews were conducted with 24 individuals, including teachers, school administrators, legal experts, police chiefs, and officials from the provincial/district directorates of national education.The collected data were analyzed and interpreted in light of structural violence and social learning theories. Based on the findings, it was concluded that incidents of violence in schools can be explained by the impact of structural and environmental factors on students' individual lives, and that the institutional approaches and school climates are insufficient to combat this issue.