Baudrıllard'ın simülasyon kuramı bağlamında eğitimi yeniden düşünmek
Rethinking education in the context of Baudrillard's theory of simulation
- Tez No: 925815
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ALİ DOMBAYCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Felsefe, Education and Training, Philosophy
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Felsefe Grubu Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Endüstri Devrimleri ile başlayan teknolojik gelişmeler, toplumsal yapıyı ve eğitimi derinden etkilemiştir. Dijitalleşme ve teknoloji destekli sistemler, eğitimi sınıf sınırlarının dışına taşırken aynı zamanda onu metalaştırarak bireyleri birer tüketiciye dönüştürmüştür. Jean Baudrillard'ın Simülasyon Kuramı bağlamında bu durum, eğitimin bir bilgi aktarımından tüketim etkinliğine evrildiğini göstermektedir. Marka üniversiteler, özel okullar ve dijital platformlar eğitimi metalaştırmış; dijitalleşme ise bilgiye erişimi kolaylaştırırken bilginin yüzeyselleşmesi ve toplumsal bağların zayıflaması gibi riskleri beraberinde getirmiştir. Dijitalleşme ve teknoloji tabanlı eğitim sistemleri bağlamında yapılan bu çalışma, dijitalleşmenin avantajlarını ve risklerini eleştirel bir perspektifle değerlendirmekte; insanî ve toplumsal değerlerin korunmasının önemini vurgulamaktadır. Eğitimde teknolojinin kullanımı, bireysel öğrenme deneyimlerini geliştirme potansiyeli taşısa da eşitsizlikleri derinleştirme riski barındırmaktadır. Bu nedenle teknolojik dönüşümün bireysel faydaları dışında toplumsal adaleti ve bütünlüğü gözetmesi gerektiği tartışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Technological advancements initiated by the Industrial Revolution have profoundly impacted societal structures and education. Digitalisation and technology-supported systems have extended education beyond classroom boundaries while simultaneously commodifying it and transforming individuals into consumers. In the context of Jean Baudrillard's Simulation Theory, this phenomenon illustrates the evolution of education from a knowledge transmission process to a consumption activity. Brand universities, private schools, and digital platforms have commodified education. At the same time, digitalisation, although facilitating more straightforward access to information, has brought risks such as the superficialization of knowledge and the weakening of social bonds. This study, conducted within the digitalisation framework and technology-based education systems, critically evaluates both the advantages and risks of digitalisation and underscores the importance of preserving human and social values. Although the use of technology in education holds the potential to enhance individual learning experiences, it also carries the risk of deepening inequalities. Therefore, it is argued that technological transformation must prioritise social justice and cohesion beyond individual benefits.