Üniversite öğrencilerinin sevgi algısı düzeylerinin benlik algısı, psikolojik iyi oluş, algılanan anne baba tutumları ve demografik özelliklere göre incelenmesi
Investigation of university students' love perception levels according to self-perception, psychological well-being, perceived parental attitudes and demographic characteristics
  1. Tez No: 925816
  2. Yazar: BÜŞRA AYDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM KISAÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Felsefe Grubu Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu araştırmanın amacı, lisans ve lisansüstü düzeyde eğitim almakta olan üniversite öğrencilerinin sevgi algısı düzeylerini benlik algısı, psikolojik iyi oluş, algılanan anne-baba tutumu, yaş, cinsiyet, eğitim alınan fakülte ve eğitim düzeyi değişkenlerine göre incelemektir. Araştırmada 602 öğrenciden oluşan bir çalışma grubu yer almaktadır. Bu çalışma grubu 2023-2024 eğitim öğretim yılında Gazi Üniversitesi'nde ve Hacı Bayram Veli Üniversitesi'nde çeşitli fakültelerde öğrenim gören öğrencilerden oluşmuştur. Üniversite Öğrencileri İçin Benlik Algısı Ölçeği, Perma Psikolojik İyi Oluş Ölçeği, Kısaltılmış Algılanan Ebeveyn Tutumları Ölçeği ve Kişisel Bilgi Formu, 2023-2024 eğitim öğretim yılında öğrenim gören ve çalışma grubu kapsamına giren öğrencilere uygulanmıştır. Araştırmada üniversite öğrencilerinin sevgi algılarına ilişkin veriler, tez kapsamında araştırmacı tarafından geliştirilen“Sevgi Algısı Ölçeği”ile elde edilmiştir. Bu ölçek 27 madde ve 4 alt boyuttan oluşmuştur. Yapılan analizler sonucunda ölçeğin geçerli ve güvenilir olduğu belirlenmiştir. Araştırmada ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Verilerin analizinde betimsel ve ileri istatistik teknikleri kullanılmıştır. Elde edilen verilerin ortalama ve standart sapmaları hesaplanmıştır. Veri türüne göre t testi ve tek yönlü varyans analizi uygulanmıştır. Tek yönlü varyans analizinin anlamlı çıktığı durumlarda, Tukey testi kullanılmıştır. Değişkenler arası ilişkileri belirlemek için Pearson Korelasyon Analizi, Spearman Korelasyon Analizi ve Doğrusal Regresyon Analizi uygulanmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre, üniversite öğrencilerinin sevgi algısı düzeyi ile benlik algısı düzeyi arasında anlamlı bir ilişki bulunmamıştır. Üniversite öğrencilerinin sevgi algısı düzeyi ile psikolojik iyi oluş düzeyi arasında düşük düzeyde pozitif yönde anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Psikolojik iyi oluş düzeyinin sevgi algısı düzeyi üzerinde anlamlı bir yordayıcı olduğu görülmüştür. Algılanan anne-baba tutumlarından aşırı koruyuculuk tutumuyla sevgi algısı düzeylerinin birbiriyle kısmen ilişkili oldukları belirlenmiştir. Algılanan anne-baba tutumlarından aşırı koruyuculuk tutumunun sevgi algısı düzeyi üzerinde anlamlı bir yordayıcı olduğu tespit edilmiştir. Kadın öğrencilerin erkek öğrencilere göre sevgi algısı düzeylerinin daha yüksek olduğu görülmüştür. Sevgi algısı düzeyinin yaş grupları değişkenine göre anlamlı farklılık göstermediği saptanmıştır. Edebiyat Fakültesi öğrencilerinin sevgi algısı düzeyinin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi ve Hukuk Fakültesi öğrencilerinin sevgi algısı düzeylerinden daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Eğitim Fakültesi öğrencilerinin sevgi algısı düzeyinin Hukuk Fakültesi öğrencilerinin sevgi algısı düzeylerinden daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Sevgi algısı düzeyinin eğitim düzeyi değişkenine göre anlamlı farklılık göstermediği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the levels of love perception of university students receiving undergraduate and postgraduate education according to self-perception, psychological well-being, perceived parental attitude, age, gender, type of faculty and level of education variables. A study group consisting of 602 students is taking part in the research. These study group was composed of students studying at various faculties at Gazi University and Hacı Bayram Veli University in the 2023-2024 academic year. In the research, the Love Perception Scale, the Self-Perception Scale for University Students, the Perma Psychological Well-Being Scale, the Shortened Perceived Parental Attitudes Scale and the Personal Information Form were applied to the students who were studying in the 2023-2024 academic year and were included in the study group. In the research, the data related to the love perceptions of university students were obtained with the“Love Perception Scale”developed by the researcher within the scope of the thesis. This scale consists of 27 items and 4 sub-dimensions. As a result of the analyses, it was determined that the scale is valid and reliable. The relational screening model was used in the research. Descriptive and advanced statistical techniques were used in the analysis of the data. The mean and standard deviations of the obtained data were calculated. According to the data type, t-test and one-way variance analysis were applied. In cases where one-way variance analysis was found to be significant, Tukey test was used. Pearson Correlation Analysis, Spearman Correlation Analysis and Linear Regression Analysis were applied to determine the deciency between variables. According to the findings obtained from the research, there was no significant relationship between the level of love perception of university students and the level of self-perception. A decently positive significant relationship was found between the level of love perception of university students and the level of psychological well-being. It has been found that the level of psychological well-being is a significant predictor on the level of love perception. It has been determined that the levels of overprotective attitude and love perception are partially related to each other from the perceived parental attitudes. It has been found that the overprotective attitude of the perceived parental attitudes is a significant predictor on the level of love perception. It has been observed that the levels of love perception of female students are higher than male students. It was found that the level of love perception did not differ significantly according to the age group variable. It has been determined that the level of love perception of students of the Faculty of Letters is higher than the level of love perception of students of the Faculty of Economics and Administrative Sciences and the Faculty of Law. It has been determined that the level of love perception of Faculty of Education students is higher than the level of love perception of Law School students. It was found that the level of love perception did not differ significantly according to the educational level variable.