Ortaokul 5. sınıf görsel sanatlar dersi kültürel miras öğrenme alanına ve müze eğitimine yönelik görsel sanatlar öğretmeni görüşlerinin değerlendirilmesi
Visual arts teachers' opinions on cultural heritage and museum education in the 5th grade visual arts course of secondary school
- Tez No: 925836
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ORHAN DOĞRU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Müzecilik, Fine Arts, Museology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu araştırmanın amacı, görsel sanatlar dersi kapsamında yer alan Kültürel Miras Öğrenme Alanına ve müze eğitimi uygulamalarına yönelik öğretmen görüşlerinin değerlendirilmesidir. Görsel sanatlar dersi öğretmenleri ile yapılan yüz yüze görüşmelerden elde edilen veriler ve bu verilerin analizini içeren bu çalışmada öğretmenlerin kültürel miras öğrenme alanına ve müze eğitimine yönelik görüşleri irdelenmiştir. Araştırmada nitel araştırma yöntemi benimsenmiş, veri analizi sürecinde nitel analiz yöntemlerinden biri olan tematik analiz yöntemi tercih edilmiştir. Analiz sürecinde öncelikle görüşmelerden elde edilen ifadeler dikkatlice okunmuş ve veri seti elde edilmiştir. İçerik analiziyle örtüşen şekilde kodlama işlemi gerçekleştirilmiştir. Kodlama süreci tamamlandıktan sonra elde edilen veriler tema ve kategorilere ayrılarak görselleştirilmiş ve bu kapsamda tablolar ve diyagramlar oluşturulmuştur ve öğretmenlerin görüşleri doğrudan alıntılarla desteklenmiştir. Çalışma grubu, 2023-2024 eğitim-öğretim yılında Ankara'da Millî Eğitim Bakanlığı'na bağlı resmi ve özel ortaokullarda en az üç yıl görev yapmış 50 görsel sanatlar öğretmeninden oluşmaktadır. Görüşmelerde, öğretmenlerin, kültürel miras öğrenme alanı ve müze eğitimi uygulamaları konusundaki algıları, deneyimleri, ve kullandıkları yöntemler, öğretmenlerin uygulamada karşılaştıkları zorluklar, ders içeriğine yönelik öneri ve kültürel miras öğrenme alanının diğer derslerle olan ilişkisi, ziyaret edilen müzeler ve tercih edilme sebebine ilişkin görüşleri incelenmiştir. Araştırmanın sonucunda, görsel sanatlar dersinde kültürel miras öğrenme alanı ve müzelerin öneminin yeterince vurgulanmadığını göstermiştir. Öğretmenlerin bu alanda karşılaştıkları zorluklar arasında zaman yetersizliği, kaynak eksikliği ve müze ziyaretlerinin planlanmasındaki sorunlar yer almaktadır. Çalışmada, kültürel miras öğrenme alanı ve müze eğitiminin, öğrencilerin sanatsal ve kültürel farkındalıklarını artırdığı ancak bu konuların daha fazla desteklenmesi gerektiği sonucuna ulaşılmıştır. Bu bulgular doğrultusunda, sanat eğitimi alanında çalışan öğretmenlere, öğretmen adaylarına, program geliştiricilere ve sanat eğitimi araştırmacılarına yönelik öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to evaluate teachers' views on the Cultural Heritage Learning Area and museum education practices within the scope of the visual arts course. This study, which includes the data obtained from face-to-face interviews with visual arts teachers and the analysis of these data, examined teachers' views on the cultural heritage learning area and museum education. The qualitative research method was adopted in the research, and the thematic analysis method, one of the qualitative analysis methods, was preferred in the data analysis process. First of all, the statements obtained from the interviews were carefully read during the analysis process and the data set was obtained. The coding process was carried out in a way that overlapped with the content analysis. After the coding process was completed, the obtained data were divided into themes and categories and visualized, and tables and diagrams were created within this scope, and the teachers' views were supported with direct quotations. The study group consists of 50 visual arts teachers who have worked for at least three years in official and private secondary schools affiliated to the Ministry of National Education in Ankara in the 2024-2025 academic year. In the interviews, the perceptions, experiences, and methods used by the teachers on the cultural heritage learning area and museum education practices, the difficulties teachers encountered in practice, suggestions for course content and the relationship of the cultural heritage learning area with other courses, the museums visited, and their opinions on the reason for preference were examined. The results of the study showed that the importance of the cultural heritage learning area and museums were not emphasized enough in the visual arts course. The difficulties teachers encountered in this area included lack of time, lack of resources, and problems in planning museum visits. The study concluded that the cultural heritage learning area and museum education increased the artistic and cultural awareness of students, but these issues needed to be supported more. In line with these findings, suggestions were developed for teachers working in the field of art education, teacher candidates, program developers, and art education researchers.