Coğrafya öğretmenlerinin öğretim programına bağlılık düzeylerinin çeşitli değişkenlere göre belirlenmesi
Determination of geography teachers' level of fidelity to curriculum according to various variables
  1. Tez No: 925906
  2. Yazar: FATMA ERKMEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH TÜRKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Eğitim ve Öğretim, Geography, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Coğrafya Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Formal eğitim kurumlarında yürütülen eğitim öğretim süreçlerinin ana omurgasını öğretim programları oluşturur. Bu omurganın başarılı biçimde yürütülebilmesi için programı yürütecek öğretmenlerin süreçteki beceri, deneyim ve tutumlarının önemi büyüktür. Öğretim programlarının etkili olmasında öğretmenlerin programa bağlılık düzeyi etkili olmaktadır. Programa bağlılığın yüksek olması, uygulamanın güçlü ve etkili olduğunu gösterirken, aynı zamanda programın sürdürülebilirliği açısından da gereklidir. Başarılı bir coğrafya eğitimi için programa bağlılık, en az iyi planlanmış bir öğretim programı kadar gereklidir. Buradan hareketle, coğrafya öğretmenlerinin öğretim programına bağlılıklarının çeşitli değişkenlere göre incelenmesi araştırmanın temel amacını oluşturmaktadır. Araştırma, 2023-2024 eğitim-öğretim yılında, resmi ve özel okullarda görev yapan 408 coğrafya öğretmeninin katılımı ile betimsel tarama modeli kullanılarak yapılmıştır. Veri toplama aracı olarak“Kişisel Bilgi Formu”ile Burul (2018) tarafından hazırlanan“Öğretim Programına Bağlılık Ölçeği”kullanılmıştır. Elde edilen veriler, SPSS Paket programı kullanılarak, betimsel istatistikler, bağımsız örneklem t-testi ve tek yönlü varyans analizi (ANOVA) yöntemleri ile analiz edilmiştir. ANOVA analizi sonucu anlamlı farklılık bulunması durumunda, hangi gruplar arasında anlamlı farklılığın olduğunun incelenmesi için ikili karşılaştırma (Post Hoc) analizi yapılmıştır. Araştırma sonucunda coğrafya öğretmenlerinin programa bağlılık düzeylerinin; uyma, süre, uygulamanın kalitesi, program farklılıkları, öğretmen eğitimi ve okul iklimi alt boyutlarında yüksek düzeyde; katılımcıların tepkileri boyutunda ise diğer boyutlara göre daha yüksek düzeyde olduğu bulunmuştur. Öğretmenlerin öğretim programına bağlılık düzeylerinin mezun olunan fakülte türüne göre anlamlı düzeyde farklılaşmadığı belirlenmiştir. Bunun yanı sıra, araştırmada cinsiyet, görev yapılan okul türü, mesleki kıdem, eğitim düzeyi ve hizmet içi eğitim alma durumlarının öğretim programına bağlılık ölçeğinin bazı alt boyutlarında anlamlı farklılığa yol açtığı sonucuna varılmıştır. Araştırma sonuçlarından yola çıkılarak, coğrafya öğretim programının amacına ulaşabilmesi ve programa bağlılığın artırılabilmesi için öğretmenlerin daha sık ve nitelikli hizmet içi eğitimlerle desteklenmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Curricula constitute the main backbone of the education and training processes carried out in formal education institutions. In order for this backbone to be carried out successfully, the skills, experience and attitudes of the teachers who will carry out the programme are of great importance. Teachers' level of fidelity to the curriculum is effective in the effectiveness of curricula. High level of fidelity to the curriculum indicates that the implementation is strong and effective, and it is also necessary for the sustainability of the curriculum. For a successful geography education, curriculum fidelity is as necessary as a well-planned curriculum. From this point of view, the main purpose of this study is to examine geography teachers' fidelity to the curriculum according to various variables. The research was conducted using descriptive survey model with the participation of 408 geography teachers working in public and private schools in the 2023-2024 academic year. 'Personal Information Form' and“Fidelity to Curriculum Scale”prepared by Burul (2018) were used as data collection tools. The data obtained were analysed with descriptive statistics, independent sample t-test and one-way analysis of variance (ANOVA) methods using SPSS Package programme. If there was a significant difference as a result of ANOVA analysis, pairwise comparison (Post Hoc) analysis was performed to examine between which groups there was a significant difference. As a result of the research, it was found that geography teachers' levels of fidelity to the curriculum were at a high level in the sub-dimensions of compliance, duration, quality of implementation, programme differences, teacher training and school climate, and at a higher level in the dimension of participants' reactions compared to the other dimensions. It was determined that the fidelity levels of the teachers to the curriculum did not differ significantly according to the type of faculty graduated. In addition, it was concluded that gender, school type, professional seniority, education level and in-service training caused significant differences in some sub-dimensions of the curriculum fidelity scale. Based on the results of the research, it is recommended that teachers should be supported with more frequent and qualified in-service trainings in order to achieve the purpose of the geography curriculum and to increase the fidelity to the curriculum.