Investigating efl university instructors' awareness and level of use of 'open educational resources' in teaching English
İngilizce öğretiminde üniversite öğretim elemanlarının 'açık eğitim kaynakları' hakkındaki farkındalıklarının ve kullanım düzeylerinin incelenmesi
  1. Tez No: 926132
  2. Yazar: LAYLA FARIS ISMAEL AL-MOHAMMEDI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLŞAH KALAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Covid-19 karantina döneminde Irak, öğretmenlere ve öğrencilere e-öğrenme ve elektronik eğitim platformlarını tanıttı ve küresel eğitim kurumlarında önemli bir değişime işaret etti. Irak, bu platformları, sosyal medyayı ve eğitim web sitelerini kullanarak uzaktan eğitimi deneyimleyen ilk ülkelerden biriydi. Çalışmanın amaçları, üniversite öğretim görevlilerinin OER araçlarını kullanım düzeyini belirlemek; cinsiyet, eğitim düzeyi, uzmanlık alanı ve öğretim deneyimi gibi değişkenlere göre farkındalık düzeyini belirlemek; farkındalık düzeyi ile OER kullanımı arasındaki istatistiksel olarak anlamlı ilişkiyi belirlemektir. Katılımcılar, Sanat Fakültesi, Beşeri Bilimler Eğitim Fakültesi ve Kadın Eğitim Fakültesi'nden 150 öğretim görevlisi (erkek ve kadın) idi. Mevcut çalışmanın araçları bir yarı yapılandırılmış görüşme ve iki ankettir. Anketler Çalışkan (2023) anketlerinden uyarlanmıştır. İlk anket, öğretim görevlilerinin OER'ler hakkındaki farkındalığı hakkında veri toplamayı amaçlamaktadır ve ikinci anket, öğretim görevlilerinin OER'leri kullanmaya devam etme niyetleri hakkında veri toplamak için kullanılmaktadır. Sonuçlar eğitmenlerin OER'ler hakkındaki farkındalıklarının düşük olduğunu ortaya koydu. Ayrıca, doktora derecesine sahip, öğretim yöntemlerinde uzmanlaşmış ve Irak dışındaki üniversitelerden mezun olan eğitmenler, OER'ler hakkında diğerlerinden daha fazla farkındadır. Ayrıca, öğretim deneyimi yılı ve üniversite türü nedeniyle farkındalık düzeyi açısından bir fark yoktur. Eğitmenlerin OER'leri kullanmaya devam etme niyetini etkileyen değişkenlerle ilgili olarak, erkek değişkeniyle karakterize edilen, doktora derecesine sahip, Irak dışından mezun, öğretim yöntemlerinde uzmanlaşmış ve Sanat Fakültesi eğitmenlerinin OER'leri kullanmaya devam etme niyetinin diğerlerinden daha yüksek olduğu bulundu. Öğretim deneyimi yılı, OER'leri kullanma niyeti düzeyinde herhangi bir fark ortaya koymadı. Ayrıca ilişki istatistiksel olarak anlamlı ve pozitifti, yani OER'lerin farkındalık düzeyi arttıkça, bu kaynakların kullanım düzeyi de artmaktadır. Eğitmenlerin OER'ler hakkındaki farkındalık düzeyi ile bunları kullanmaya devam etme niyetleri arasında pozitif bir ilişki vardır. Görüşme sonuçları, erkek, öğretim yöntemleri alanında uzmanlaşmış, doktora derecesine sahip ve Irak dışındaki üniversitelerden mezun olan öğretim görevlilerinin Açık Eğitim Kaynakları (AEK) konusunda daha bilinçli olduklarını ve Açık Eğitim Kaynaklarını kullanmaya devam etme niyetlerinin yüksek olduğunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
During the Covid-19 lockdown period, Iraq introduced e-learning and electronic education platforms to teachers and students, marking a significant shift in global educational institutions. Iraq was one of the first countries to experience distance education using these platforms, social media and educational websites. The objectives of the study were to determine the level of use of OER tools by university lecturers; to determine the level of awareness according to variables such as gender, level of education, field of specialization and teaching experience; and to determine the statistically significant relationship between the level of awareness and the use of OER. The participants were 150 lecturers (male and female) from the Faculty of Arts, Faculty of Humanities Education and Faculty of Women's Education. The instruments of the current study were a semi-structured interview and two questionnaires. The questionnaires were adapted from Caliskan (2023) questionnaires. The first questionnaire aims to collect data about lecturers' awareness about OERs and the second questionnaire is used to collect data about lecturers' intentions to continue using OERs. The results revealed that lecturers' awareness of OERs is low. Also, instructors with a PhD degree, specialized in teaching methods, and graduated from universities outside Iraq are more aware of OERs than others. Also, there is no difference in the level of awareness due to years of teaching experience and type of university. Regarding the variables that influence the instructors' intention to continue using OERs, it was found that the intention to continue using OERs was higher than the others, characterized by the male variable, having a doctoral degree, graduated from outside Iraq, specialized in teaching methods, and the Faculty of Arts instructors. Years of teaching experience did not reveal any difference in the level of intention to use OERs. Moreover, the relationship was statistically significant and positive, meaning that the higher the level of awareness of OERs, the higher the level of use of these resources. There is a positive relationship between the level of trainers' awareness of OERs and their intention to continue using them. The interview results revealed that lecturers who were male, specialized in teaching methods, had a PhD degree, and graduated from universities outside Iraq were more aware of Open Educational Resources (OERs) and had a higher intention to continue using them.